ABD Hava Kuvvetleri, Aerojet yeni nesil roket motorunu test ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Hava Kuvvetleri, Aerojet yeni nesil roket motorunu test ediyor

Abone Ol 

ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı ve Aerojet Rocketdyne, yeni nesil büyük katı roket motorunun tasarım doğrulama testini tamamladığını açıkladı.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından verilen bilgilere göre; eSR-19 motoru, California’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde test edildi ve üssün personeli, motor lojistiği ve veri toplama yoluyla testi destekledi.

eSR-19’un tasarım doğrulama testi, 2021’de yine aynı nesil bir roket motoru olan eSR-73’ün başarılı bir şekilde değerlendirilmesi sürecini takip etti.

Geliştirici olan Aerojet Rocketdyne  geçen yılki testi; Huntsville, Alabama ve Arkansas’taki tesislerinde gerçekleştirdi ve büyük katı roket motorlarının üretimini “çığır açıcı” olarak değerlendirdi.

Aerojet Rocketdyne CEO’su ve Başkanı Eileen Drake, “Yeni nesil büyük katı roket motorlarımızı oluşturan ekiplerimiz yenilikçi malzemeler kullanıyor ve verimli üretim süreçleri uyguluyor.” açıklamasında bulundu. 

Eileen Drake; “Birden fazla alanda savunmayı güçlendirmek için gereken ileri teknolojiyi tasarlamak ve üretmek için modern tesislere ve son derece yetenekli bir işgücüne, ayrıca geleceğe yatırım yapmaya devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu. 

Aerojet Rocketdyne’e göre eSR-19, uygun fiyatlı gelişmiş bir nozul, bir grafit kompozit kasa ve “maliyet ve performansı iyileştiren” yüksek enerjili, ömür boyu kullanılabilen katı bir yakıtla çalışabilir şekilde üretilmiştir.

Motor, yaklaşık 15.000 pound (6.800 kilogram) ağırlığında ve 52 inç (1,3 metre) çapındadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close