ABD Donanması'nın F/A-18 Super Hornet avcı uçağına yeni hedefleme podu geliyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Donanması’nın F/A-18 Super Hornet avcı uçağına yeni hedefleme podu geliyor

Abone Ol 

 ABD savunma devi Northrop Grumman Corp., LITENING gelişmiş hedefleme podunun ABD Donanması’nın F/A-18 Super Hornet savaş uçağındaki ilk test uçuşlarını başarıyla tamamladığını duyurdu.

Şirket tarafından belirtildiği gibi, Deniz Kuvvetleri 2022’nin başlarında F/A-18 filosundaki eski hedefleme bölmelerini değiştirmek için LITENING’i seçti.

Northrop Grumman navigasyon, hedefleme ve gözlem sistemlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı James Conroy, “Bu ilk uçuş, LITENING’in Super Hornet’e modern görev yeteneklerini hızla entegre edilebilme yeteneğini gösterdi” dedi. “Podun dijital videosu, otonom hedef takibi ve lazer sensörleri, Deniz havacılarına bugün kara ve deniz üzerindeki operasyonlar için tamamen yeni bir dizi yetenek sağlayacak ve LITENING’in modüler tasarımı sayesinde göreve uygun olarak ayarlanıp kullanılabiliyor. ”

Test uçuşu sırasında, pilotlar, yerden hareket eden hedef takibi, havadan havaya takip ve hedef belirleme dahil olmak üzere muharebe görevlerini temsil eden manevralar ve operasyonlar gerçekleştirdi. Pilotlar ayrıca, podun yerdeki muharebe kontrolörleri ile gerçekçi eğitim için kullanılmasına izin veren eğitim lazer modunu da devreye soktu.

LITENING şu anda Deniz Piyadeleri, Hava Kuvvetleri, Ulusal Hava Muhafızları ve uluslararası müşterilerle hizmet vermektedir. Northrop Grumman, 900’den fazla LITENING podu teslim etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close