ABD Donanması'ndan İHA'lar ile Denizaltılara Saldırı Testi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Donanması’ndan İHA’lar ile Denizaltılara Saldırı Testi

Abone Ol 

ABD Donanması ve General Atomics, Pasifik Denizi’nde denizaltı hedeflerini yok etmek için simüle edilmiş olan yeni drone saldırı sistemini test etti.

Real Clear Defence’de yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Yapılan test, ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın MQ-9B SeaGuardian Drone’larının geliştirilmesi için devam eden sürecin bir parçasıydı. Donanma; bu test süreci işe yararsa, denizaltıları yok etme ve P-8A Poseidon gibi daha büyük, daha pahalı sistemlerin maliyetlerinden kurtulma anlamında büyük adım atmış olacak.

General Dynamics test edilen sistemde UYS-505 yazılımını kullanarak, sistemdeki dronları üç saat boyunca takip etmeyi ve dronlarla veri alış verişi yapmayı başardı.

General Atomics’in Aeronautical Systems Başkanı olan David Alexander; “Bu testin başarılı bir şekilde tamamlanması, donanmanın Denizaltı Savaş Önleme kabiliyetini daha da fazla artırmasının yolunu açıyor. ABD Donanması ile yenilikçi seçenekler için bundan sonra da işbirliğini sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sistemin test sonuçları hakkında bir açıklama yapılmadı. Sistemin deniz üzerinde beraber çalışacak ve uzun süreli saldırı yeteneklerine sahip olacak dron sürüleri için aktif hale getirilme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Kaynak: M5 özel içeriğidir. Kaynak belirtilerek kullanılabilir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close