ABD: "Çin, Tayvan'ı beklenenden daha hızlı ilhak edebilir" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD: “Çin, Tayvan’ı beklenenden daha hızlı ilhak edebilir”

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in Tayvan’ı beklenenden daha hızlı şekilde ilhak edeceğini öne sürdü.

Blinken, pazartesi günkü açıklamasında Tayvan ve Çin arasındaki barışın onlarca yıldır başarılı şekilde korunduğunu fakat Pekin’in son dönemde yaklaşımını değiştirdiğini savunarak şunları söyledi:

Olumlu şekilde kurulan statükoya bağlı kalmak yerine Pekin, bunun artık geçerli olmayacağına karar verdi. Pekin, Tayvan’ın yeniden Çin’e bağlanmasına yönelik takvimini hızlandırmakta kararlı. Eğer barışçıl yollar çözüm getirmezse, tehditkar adımlar atacaklar. Bunlar da işe yaramazsa büyük ihtimalle güç kullanacaklar. Statükoyu bozan ve büyük gerilimler yaratan tam da bu.

Dışişleri Bakanı, Tayvan Boğazı’nın küresel ekonomideki önemine dikkat çekerek, “Eğer burada bir kriz nedeniyle aksama yaşanırsa, dünyadaki tüm ülkeler bundan etkilenir. Yarı iletken çip konusunda da böyle. Eğer Tayvan’daki üretim kriz sebebiyle aksarsa, dünyada ekonomik kriz yaşanır” dedi.

Singapur Ulusal Üniversitesi’ne bağlı Lee Kuan Yew Kamu Politikası Fakültesi’nden Drew Thompson, “Çin’in askeri kapasitesi tek başına Pekin’in yakın dönemde güç kullanacağına işaret etmiyor” dedi. Akademisyen, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in niyetinin ve planlarının her an değişebileceği uyarısını da yaptı.

“Güç kullanma seçeneğinden vazgeçmeyeceğiz”

Blinken’ın açıklamalarının, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 16 Ekim’de başlayan ve 22 Ekim’de tamamlanması öngörülen 20. Ulusal Kongresi sırasında gelmesi de dikkat çekti.

Cinping kongredeki açılış konuşmasında, Tayvan meselesinin merkezi önemi olduğunu söylemişti. Çin lideri, Tayvan’la birleşme için barışçıl yöntemleri izlemeyi sürdüreceklerini ama güç kullanma seçeneğinden de vazgeçmeyeceklerini belirtmişti.

Ülkenin gelecek 5 yıldaki yönetim kadrolarını şekillendirecek kritik kararların alınmasının beklendiği kongrede, ÇKP Genel Sekreteri Cinping’in iktidarını üçüncü döneme taşıması da öngörülüyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close