ABD basınından Gazze tünelleri ile ilgili çarpıcı iddia - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD basınından Gazze tünelleri ile ilgili çarpıcı iddia

Abone Ol 

ABD basınında çarpıcı bir iddia yer aldı. İsrail, Gazze Şeridi’ndeki tünellere deniz suyu pompalamayı planlıyor. Yetkililer, bu işlemin bölgedeki temiz suyun kirlenmesine ve alt yapının zarar görmesine yol açabileceğini söylüyor.

ABD basınında yer alan iddialara göre, İsrail’in, Gazze Şeridi’ndeki tünellere yönelik yeni bir planı var.

ABD’li yetkililerin verdiği bilgiler ışığında, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), geçtiğimiz ayın ortalarında Gazze Şeridi’ndeki geniş tünel ağı düzenledi.

Deniz suyuyla doldurmak için Şati Mülteci Kampı’nın yaklaşık 1,6 kilometre kuzeyinde büyük pompalardan oluşan bir sistem yerleştirildi.

Sisteme yerleştirilen en az 5 pompanın Akdeniz’den su çekebildiği ve birkaç hafta içinde tünelleri sular altında bırakabileceği aktarıldı.

İsrail’in, ABD’ye ilk olarak kasım ayı başında ilettiği, planın askeri açıdan ve çevreye olan etkisiyle ilgili tartışmalara yol açtığı ifade edildi.

ABD’li yetkililer, İsrail hükümetinin bu planda yer alan düzeneğe göre hangi aşamada olduğunu bilmediklerini ve net bir süreç olmadığını aktardı.

İsrail ordusunun planının tünelleri etkisiz hale getirebileceği ancak bunun Gazze Şeridi’ndeki temiz suyu kirletebileceği ve alt yapıya zarar verebileceği kaydedildi.

Plandan haberdar olan bir ABD’li yetkili, gazeteye yaptığı açıklamada, tünellerin su ile doldurulmasının haftalarca sürmesinin Hamas ve rehinelere tahliye için zaman tanıyacağını ifade etti.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin henüz net bir açıklama yapılmadı.

Hamas tarafından daha önce yapılan bir açıklamada, İsrailli rehinelerin tünellerde ve güvenli bölgelerde tutulduğu aktarılmıştı.

Kaynak: IntellStrategy

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close