AB ile güvenlik anlaşmalarını fesheden Nijer, savunma işbirliği için Rusya'ya yöneldi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

AB ile güvenlik anlaşmalarını fesheden Nijer, savunma işbirliği için Rusya’ya yöneldi

Abone Ol 

Nijer Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’un devrildiği darbeden önce Nijer, Batı ve Avrupa’nın önemli ve büyük bir güvenlik ortağı pozisyonundaydı.

Nijer Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hükümetin Şubat ayında başlatılan AB Askeri Ortaklık Misyonu kapsamında “tanınan ayrıcalık ve dokunulmazlıkları geri çekmeye” karar verdiği ve dolayısıyla bu ortaklıkla ilgili “hiçbir yasal yükümlülüğünün kalmadığı” belirtildi.

Ayrıca Nijer’deki yeni yönetim, 2012 yılında Nijer’in iç güvenlik sektörünü güçlendirmek üzere kurulan AB Sivil Kapasite Geliştirme Misyonu’nun da görevine son vererek bu misyona verdiği onayı fiilen iptal etmişti.

Yaşanan gelişmeler, Temmuz darbesinden bu yana Nijer ile AB arasında artan siyasi gerilimin son halkasını oluşturuyor.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Lounous-Bek Evkourov başkanlığındaki bir Rus heyeti Nijer’deki cunta lideri General Abdourahmane Tchiani ve Ulusal Savunmadan sorumlu Devlet Bakanı Salifou Mody ile bir araya gelmişti.

Görüşmenin ardından Nijer Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Görüşmelerin merkezinde iki ülke arasında savunma alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi yer alıyor” ifadeleri kullanıldı.

Nijer’in yen yönetimi göreve geldikten sonra, 1.500 askeri bulunan Fransa da dahil olmak üzere askeri bulunan ülkelerden Nijer’i terk etmelerini istemişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close