ABD Avrupa'daki askeri varlığını artırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Avrupa’daki askeri varlığını artırıyor

Abone Ol 

İspanya’nın başkenti Madrid’de geçen hafta düzenlenen NATO Zirvesi’nde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşılık olarak yeni askeri düzenlemelerin yapılmasına ilişkin kararlar alınmıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük revizyonunu yaşadığını söyledi.

Söz konusu kararların başında ABD’nin Avrupa’daki askeri varlığını artırması geliyor. Bu kapsamda Avrupa’daki askeri varlığını artırma kararı alan ABD, Polonya, İspanya, İngiltere ve Romanya’ya ek birlikler gönderecek.

Polonya’da kalıcı bir ordu karargâhı oluşturulması, ABD savaş gemilerinin İspanya’ya, savaş uçaklarının İngiltere’ye ve kara birliklerinin ise Romanya’ya gönderilmesi planlanıyor.

NATO’ya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirten ABD Başkanı Joe Biden, ittifakın “kara, hava ve deniz olmak üzere her alanda ve her yönden güçlendirileceğini” vurguladı.

İttifak topraklarının “her santimini savunma” taahhüdünü yineleyen Biden, “Birine yapılan saldırının herkese yapılmış olduğunu söylediğimizde bunu kastediyoruz” dedi.

Yeni düzenlemelere göre, 300 binden fazla asker, yüksek hazırlık seviyesinde bulunacak. ABD, kıta genelinde ve özellikle de 5’inci Kolordu daimi karargahının kurulacağı Doğu Avrupa’da varlığını güçlendirecek.

Bu doğrultuda, İspanya’daki ABD deniz muhriplerinin filosu dörtten altıya çıkarılacak; Romanya’ya üç bin asker ve iki bin muharebe ekibinden oluşan ek bir tugay gönderilecek; İngiltere’ye iki F-35 hayalet uçağı gönderilecek; Almanya ve İtalya’ya da ek hava savunma sistemleri sağlanacak.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close