ABD, 49 firma ile insansız deniz unsurları üretimi için ön sözleşme imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, 49 firma ile insansız deniz unsurları üretimi için ön sözleşme imzaladı

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı, mevcut ve gelecekteki insansız yüzey araçları için sistemler geliştirmek üzere 49 savunma ve teknoloji firmasıyla 982 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre; savunma sanayi üreticileri Saab, Anduril Industries, Bollinger Shipyards, Teledyne FLIR ve General Atomics seçilen yükleniciler listesinin başını çekiyor. Marinette Marine Corp. Honeywell International, Leonardo Electronics ve Microsoft Corp. da sözleşme alıcıları arasında yer alıyor.

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre, şirketler deniz insansız hava araçları için faydalı yükler, faydalı yük olmayan sensörler, görev destek sistemleri ve otonomi ve araç kontrol sistemleri sağlayacak.

Her bir şirkete sözleşme kapsamındaki çalışmalara başlamaları için en az 1.000 dolar garanti edilecek.

ABD Savunma Bakanlığı tüm çalışmaların Şubat 2025’e kadar tamamlanmasını ve olası bir uzatmanın 2030’a kadar yapılmasını bekliyor.

Geçtiğimiz ay Reuters’e konuşan Pentagon’a yakın savunma yetkilileri, ABD Donanması’nın insansız gemilerden oluşan bir filo kurma çabalarının, büyük gemi inşa programlarına bağlı kalması nedeniyle sekteye uğradığını belirtmişti.

Ukrayna savaşı sırasında Karadeniz’de insansız unsurların çoğalmasının denizde drone savaşının geldiğinin bir göstergesi olduğu bildiriliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close