İran yeni insansız hava aracı Karrar'ı tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İran yeni insansız hava aracı Karrar’ı tanıttı

Abone Ol 

Devlet medyasınınyayınladığı habere göre İran, havadan havaya füzelerle donatılmış insansız hava araçlarını cephaneliğine ekleyerek hava savunma kapasitesini güçlendirdi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, “Ülkenin tüm sınır bölgelerindeki hava savunması için havadan havaya füzelerle donatılmış düzinelerce Karrar insansız hava aracı envantere eklendi” açıklamasında bulundu.

Operasyonel menzilinin 1.000 kilometreyi bulduğu belirtilen insansız hava araçları Pazar sabahı Tahran’daki bir askeri akademide düzenlenen ve televizyonda yayınlanan törenle tanıtıldı.

IRNA’nın aktardığına göre İran Ordusu Başkomutanı General Abdurrahim Musavi, “Düşmanlarımız artık stratejilerini yeniden düşünmek zorunda kalacaklar çünkü İran güçleri daha güçlü hale geldi” dedi.

Ajans, ilk versiyonu 2010 yılında tanıtılan Karrar önleyici insansız hava aracının, “tamamen İran’da üretilen” 8 kilometre menzilli bir “Majid” termal füzesiyle donatıldığını da sözlerine ekledi.

Musavi, Ekim ayında düzenlenen askeri tatbikatlar sırasında “operasyonel testlerinde başarılı olduğunu” söyledi.

İsrail, Tahran’ı Ortadoğu’daki müttefiklerine, özellikle de Lübnanlı Şii grup Hizbullah’a ve Yemen’deki Husilere insansız hava aracı filoları ve füze teknolojileri sağlamakla suçluyor.

İran ayrıca 7 Ekim saldırılarının gerçekleştirildiği günden bu yana Hamas’a verdiği destekle de dikkat çekiyor.

Kiev ve Batılı müttefikleri Tahran’ı, Rusya’ya Ukrayna savaşında kullanması için insansız hava araçları sağlamakla suçluyor, Tahran ise bu iddiayı reddediyor.

Ancak Batılı hükümetler söz konusu silah satışı iddiaları nedeniyle İran’a birkaç kez ağır yaptırımlar uyguladı.

İran insansız hava aracı üretimine 1980’lerde Irak’la sekiz yıl süren savaşı sırasında başladı.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close