5 Avrupa ülkesi, ortak Mistral Füzesi edinim anlaşması imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

5 Avrupa ülkesi, ortak Mistral Füzesi edinim anlaşması imzaladı

Abone Ol 

Beş Avrupa ülkesinden oluşan bir grup Mistral 3 hava savunma füzesini ortaklaşa satın almak üzere bir çerçeve anlaşması imzaladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; Fransız savunma tedarik ajansı, Belçika, Güney Kıbrıs, Estonya, Macaristan ve Fransa adına MBDA’dan satın alma işlemini gerçekleştirecek.

Ajans, anlaşmanın ortak ülkelere iyileştirilmiş bir satın alma süreci sağladığını ve yakında başka ülkelerin de katılmasının beklendiğini açıkladı.

Ülkelerin toplam olarak 1,500’den fazla füze satın alması bekleniyor.

MBDA CEO’su Eric Beranger konuyla ilgili olarak; “Bu işbirliği Avrupa Birliği ve üye devletlerinin savunma kabiliyetlerinin güçlendirilmesinde önemli bir adımdır ve kolektif güvenlik ve egemenliğe katkıda bulunmaktadır. Anlaşma verimliliği arttıracak ve Avrupa savunma sanayi tabanının direncini arttıracaktır.” açıklamasında bulundu.

Mistral 3

Mistral füzesi bir dizi kara aracı, su üstü gemisi, helikopter ve taşınabilir konfigürasyonda kullanılan çok kısa menzilli bir hava savunma füzesidir.

Ateşle ve unut özelliğine sahip olan Mistral 3 füzesi bir kızılötesi görüntüleme arayıcı başlığına ve gelişmiş görüntü işleme yeteneklerine sahiptir. Füze ayrıca 8 kilometre menzile sahiptir.

Füzenin belirtilen başarı oranı yüzde 96’dır ve dronlar, turbojet motorlu füzeler ve hızlı saldırı gemileri gibi düşük termal izlere sahip bir dizi hedefi uzun mesafelerden vurabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close