14 ülkeden Ukrayna için 549 milyon euroluk İHA desteği - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

14 ülkeden Ukrayna için 549 milyon euroluk İHA desteği

Abone Ol 

Ukrayna için oluşturulan Uluslararası Drone Koalisyonu Ukrayna’da insansız hava araçları için 549 milyon euro topladığını açıkladı.

Letonya Savunma Bakanı Andris Sprūds insansız hava araçları koalisyonuna resmi olarak 14 ülkenin dahil olduğunu açıkladı.

Andris Sprūds yaptığı açıklamada; “Letonya, Ukrayna, İngiltere, Avustralya, Danimarka, Estonya, İtalya, Fransa, Kanada, Litvanya, Hollanda, Polonya, Almanya ve İsveç koalisyona katılırken, Çek Cumhuriyeti de katılma sürecinde” ifadelerini kullandı.

Letonya Savunma Bakanı Andris Sprūds, koalisyon üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya insansız hava aracı transferi için 549 milyon euro bağışta bulunduğunu belirtti.

İnsansız hava araçları koalisyonu oluşturma girişimi, Letonya Savunma Bakanı’nın Aralık 2023’te Ukrayna Savunma Bakanı ile yaptığı bir toplantı sırasında duyurulmuştu.

17 Şubat 2024’te 8 ülkeden oluşan bir koalisyon kuruldu ve Mart ayında Kanada ve Avustralya da bu oluşuma katılarak koalisyondaki ülke sayısı 14 ülkeye çıktı.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere ve Letonya, Ukrayna için yeni dronların satın alınması için bir ihale açtığını duyurmuştu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close