Wagner isyanında Putin'i onlar korumuştu: Ağır silahlarla donatılacaklar! - M5 Dergi
Gündem

Wagner isyanında Putin’i onlar korumuştu: Ağır silahlarla donatılacaklar!

Abone Ol 

Prigozhin önderliğinde başlayan ve bir gün içinde sona eren Wagner isyanında Rusya Devlet Başkanı Putin’i koruyan Ulusal Muhafız Birlikleri ağır silahlarla donatılacak.

Rusya’da Wagner kalkışmasının yankıları sürüyor. Prigozhin önderliğinde başlatılan hareket sonucu Rusya’da hareketli saatler yaşanmış ancak isyan bir günde sona ermişti.

Kremlin’de kritik saatlerde Putin’i koruyan ekip ortaya çıktı.

Bu süreçte Rusya’nın ulusal muhafız birlikleri ağır silahlı isyancılara karşı Moskova’yı savunacak ana unsurlardan birisi olarak lanse edilmişti.

PUTİN İLE YAKIN TEMAS

Rusya Ulusal Muhafızlar Direktörü Viktor Zolotov, kuvvetlerine ağır silahlar ve tanklar teslim edileceğini söyledi.

Kriz sırasında Putin ile sürekli temas halinde olduğunu ve Prigozhin güçlerinin başkenti alma şansının asla olmadığını ifade etti.

AYAKLANMA NASIL BAŞLADI?

Özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna’yı terk ederek sınırdaki Rostov bölgesine 24 Haziran’da girmişti.

Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Wagner’in isyanını “vatana ihanet” olarak nitelendirmişti.

Prigojin, Moskova’ya gideceklerini açıklamış, Kremlin yönetimi ise ülkenin pek çok bölgesinde sıkı güvenlik önlemlerini artırmıştı. Moskova ve Moskova bölgesi başta olmak üzere Ukrayna sınırına yakın Rus bölgelerinde terörle mücadele operasyon durumu ilan edilmişti.

Yevgeniy Prigojin’in, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun Rusya’da gerilimi azaltma önerisini kabul ettiği bildirilmişti.

Prigojin, tarafların birinde Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu anladıklarını ve konvoylarını geri çevirerek plana göre saha kamplarına geri döneceklerini açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Prigojin’e yönelik açılan ceza davasının kapanacağını belirterek, “Prigojin, Belarus’a gidecek.” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close