İsrail medyası: "ABD esir değişimi anlaşması için yeni bir teklif sunacak" - M5 Dergi
Gündem

İsrail medyası: “ABD esir değişimi anlaşması için yeni bir teklif sunacak”

Abone Ol 

Haaretz gazetesi, İsrailli bir kaynağa dayandırdığı haberinde ABD’nin İsrail ve Hamas’tan büyük tavizler gerektiren yeni bir esir değişimi anlaşması teklifi sunmasının beklendiğini bildirdi.

Gazetede “ABD’nin hem İsrail hem de Hamas’tan büyük tavizler gerektiren yeni bir esir değişimi anlaşması önerisi sunması bekleniyor” ifadesi yer aldı.

Söz konusu kaynak, “ABD’nin yoğun katılımı ve uyguladığı baskı müzakerelerdeki tıkanıklığı açabilir” dedi.

Şarku’l Avsat’ın Yedioth Ahronoth gazetesinden aktardığı habere göre müzakerelerden sorumlu İsrail heyetinin bugün Kahire’ye vardığını ve Katar Dışişleri Bakanı, Mısır İstihbarat Direktörü ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü ile görüşmesi bekleniyor.

Hamas ile İsrail arasındaki dolaylı görüşmelerin detayları hakkında bilgi sahibi olan bir Arap kaynak, Kahire’deki görüşmelerde yardımların kuzey bölgeleri de dahil olmak üzere Gazze Şeridi’ne girmesi ve yeni bir yöntemle dağıtılmasına ilişkin mekanizmaların detaylarının ele alınacağını söyledi.

Kaynak, yardımların ulaştırılmasına ilişkin mekanizmaların ilk kez ele alınacağını; daha önce yardımların ulaştırılmasından bahsedildiğini, ancak ayrıntılara girilmediğini belirtti.

İsrail dün (pazar), kararını erteledikten sonra son birkaç saat içinde görüşmelere katılmak üzere heyetini Kahire’ye göndermeye karar verdi. İsrail Yayın Kurumu’nun haberine göre perşembe günü ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşerek bir anlaşmaya varılması için İsrail heyetine daha fazla yetki verilmesini istedi.

Haaretz’in haberinde “İsrail heyeti görüşmelerin ardından bu akşam Kahire’den dönecek” ifadesi yer aldı.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close