Dışişleri Bakanı Fidan: İsveç'in NATO'ya yük mü fayda mı getireceği konusu artık daha çok tartışmaya açık - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Dışişleri Bakanı Fidan: İsveç’in NATO’ya yük mü fayda mı getireceği konusu artık daha çok tartışmaya açık

Abone Ol 

Dışişleri Bakanı Fidan, “İsveç’te bu eylemlerin ‘kamu koruması’ altında yapılması düşündürücü bir olay. İsveç güvenlik sisteminin provokasyonları engelleyebilecek bir yapıda olmaması açıkçası strateji ve güvenlik açısından da bizi düşündürüyor. Söz konusu İsveç’in NATO’ya üyeliği yük mü getirecek, fayda mı getirecek artık tartışmaya açıktır” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara’da Ürdün Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Yurtdışında Yaşayan Ürdünlüler Bakanı Ayman Safadi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Fidan, “Stockholm’de Kur’an-ı Kerim’e yapılan aşağılık saldırıyı ve uyarılarımıza rağmen bu saldırıya göz yumulmasını bir kez daha kuvvetle kınıyoruz. Stratejik ve güvenlik değerlendirmesi itibarıyla İsveç’in NATO’ya üyeliğinin bir yük mü yoksa fayda mı getireceği konusu artık daha çok tartışmaya açıktır.” dedi.

Bakan Fidan, “Masum Filistinli kardeşlerimize yönelik baskınlar ve yerleşimcilerin saldırıları bir an evvel durmalıdır.” açıklamasında bulundu.

Türkiye ve Mısır ilişkileri konusunda da değerlendirme yapan Fidan, “Tarihi, coğrafi, kültürel, stratejik ve inanç bağlarından dolayı iki önemli ülkenin birbirlerinden ayrı kalma lüksü yoktur.” şeklinde konuştu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close