Belçika: Gazze'ye havadan yardım yapacağız - M5 Dergi
Gündem

Belçika: Gazze’ye havadan yardım yapacağız

Abone Ol 

İsrail’in soykırım yaptığı Filistin’de karadan yardıma karşı engel çıkartılırken, Belçikalı yetkililer, abluka altındaki Gazze’ye askeri uçaklarla hava yoluyla yardım yapacağını bildirdi.

İsrail güçlerinin 7 Ekim’den bu yana 30 binden fazla masum sivili katlettiği saldırılar dünyanın dört bir yanından gelen tepkilere rağmen sürerken, Belçika, Gazze’ye hava yoluyla yardım yapacağını, malzemeleri taşıyan ilk askeri uçağın 4 Mart’ta yola çıkacağını duyurdu.

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Belçika Savunma Bakanı Ludivine Dedonder ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez, havadan yardım gönderme kararı aldıklarını bildirdi.

Operasyonu Savunma Bakanlığı’nın üstleneceğini belirten Dedonder, keşif ekibinin pratik hazırlıklar için halihazırda Ürdün’de bulunduğunu aktardı. Dedonder, Belçika Acil Müdahale Ekibi’nin (B-FAST), malzemeleri 4 Mart’ta A400M tipi askeri nakliye uçağıyla yola çıkaracağını ve en kısa sürede havadan yardımların yapılacağını kaydetti.

‘İNSANİ YARDIM ENGELLENİYOR’

Gennez de “İnsanlığın Gazze’deki acısı eşsizdir. On binlerce ölü, 1 milyondan fazla yerinden edilen ve kıtlık. İnsani yardım engelleniyor veya ateş altında kalıyor. Durup izlemeyeceğiz. Belçika, Gazze halkına havadan insani yardım gönderecek” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu, dün Gazze kentinin güneyinde, Gazze Şeridi’ni kuzeyden güneye bağlayan Reşid Caddesi üzerindeki Nablusi Kavşağı’nda insani yardım bekleyen Filistinlileri bombalayarak ve ateş açarak hedef almış, saldırıda 112 kişi hayatını kaybetmiş, 760 kişi yaralanmıştı.

İsrail ordusunun 7 Ekim’den bu yana sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close