Suudi Arabistan’a gizli silah tedariki ABD gündeminde - M5 Dergi
GenelSavunma Haberleri

Suudi Arabistan’a gizli silah tedariki ABD gündeminde

Üst düzey bir senatör, Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan ile yeni bir silah anlaşmasının peşinde olduğunu açıkladı. Hassas güdümlü mühimmatın tedarik edileceğini belirten senatörün sözleri, senatoda yer alan Demokratların tepkisine yol açtı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, başmüfettiş Steve Linick’in geçen yıl Suudi Arabistan’a yüklü miktarda silah tedarikini soruşturduğunu doğruladı. Bu olayın ardından yeni açıklamalar gündeme geldi. Trump, Linick’in görevine bu ay son vermişti.

Dış İlişkiler Komite üyesi Senatör Bob Menendez, çarşamba günü CNN’e konuştu. Menendez, Trump yönetiminin Suudi Arabistan’ a gizli tutulan bir silah tedarikinin peşinde olduğunu söyledi.

C4Defence’de yer alan habere göre Menendez, çok sayıda hassas güdüm kiti ve serbest düşüşlü bomba için, Kongre’deki iki partili çoğunluğun önceki satışları reddetmesine rağmen, Suudi Arabistan ile masaya oturmak için çaba sarf edildiğini ifade etti.

Suudi Arabistan’ın Yemen’de gerçekleştirdiği operasyonlar nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde oluşturulan uluslararası Yemen heyeti, yaşananların savaş suçu olduğuna dair makul gerekçeler olduğunu bildirmişti. İspanya ve Almanya Riyad’a silah satışında ambargo uygulamaya karar vermiş, ancak bu kararlarını tam olarak uygulayamamıştı. ABD senatosu ise Suudi Arabistan’a silah satışı konusunda ikiye bölünmüş durumda.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Back to top button
Close
Close