Samanyolu'nu kaplayan "hayalet parçacıklar" ilk kez gözlemlendi - M5 Dergi
Genel

Samanyolu’nu kaplayan “hayalet parçacıklar” ilk kez gözlemlendi

Abone Ol 

Bilim insanları galaksimizin yeni bir resmini ortaya çıkardı: Bu resim bugüne kadar tespit edilemeyen, görünmez “hayalet parçacıklardan” meydana geliyor.

Samanyolumuzun bu yeni görüntüsü, muazzam miktarlarla etrafımızı sarsa da genellikle biz hiç tespit edemeden Dünya’nın içinden dosdoğru geçip giden parçacıkları gösteriyor.

Halihazırda bilim insanları özel olarak tasarlanmış bir gözlemevini kullanarak, bir kilometreküp buzun altına gömülü ve birbirine bağlı binlerce sensör sayesinde bu parçacıkları gerçekten gözlemlemeyi başardı. Bu son derece karmaşık ekipmanla bile nötrinoların görülmesini sağlayan bu ilerleme için nötronları, sürekli Dünya’ya doğru uçan diğer parçacıkların muazzam yağmurundan ayırabilen makine öğrenimi algoritmalarının ayrıntılı bir şekilde geliştirilmesi gerekti.

Bu, araştırmacıların nihayet galaksimizi daha önce olduğu gibi ışığı kullanarak değil, gerçek maddeyi evrende uçarken görerek ve tamamen yeni bir şekilde izleyebildiği anlamına geliyor.

Ve bilim insanları kozmostan gelen nötrinoların ışıltısının son derece parlak olduğunu ve bizim galaksimizi yeni bir şekilde gölgede bıraktığını keşfetti.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde fizikçi ve IceCube’da baş araştırmacı olan Francis Halzen şöyle diyor:

“Herhangi bir dalga boyundaki ışıktan farklı olarak nötrinolarla ilgili etkileyici olan şey evrenin, galaksimize yakın kaynakları gölgede bırakması.”

Bilim insanları bu bulguların, evreni görmenin ve gizemlerini çözmenin yeni yollarını sunabileceğini umuyor. Luigi Antonio Fusco, yeni keşfe eşlik eden makalede nötrinolar hakkında hâlâ çok şey bilinmediğini fakat bunların “Samanyolu’na bazı yeni pencereler açma” yolu olarak da kullanılabileceğini yazdı.

Drexel Üniversitesi’nde fizik alanında öğretim görevlisi olan Naoko Kurahashi Neilson ise “Kendi galaksimizi ilk kez ışık yerine parçacıklar kullanarak gözlemlemek devasa bir adım” dedi.

“Nötrino astronomisi geliştikçe evreni yeni bir mercekten gözlemleyebileceğiz.”

Bulgular, Science adlı bilimsel dergide yayımlanan “Observation of high-energy neutrinos from the Galactic plane” (Galaktik düzlemden yüksek enerjili nötrinoların gözlemlenmesi) adlı yeni bir makalede açıklanıyor.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close