Petrol savaşında bir yalanlama daha: İran'ın değil Venezuela'nın petrolüne el konuldu - M5 Dergi
GenelSavunma Haberleri

Petrol savaşında bir yalanlama daha: İran’ın değil Venezuela’nın petrolüne el konuldu

Abone Ol 

Bakan Zengene, “ABD’nin İran’ın Venezuela’ya petrol gönderdiği 4 tankere el koyduğu” yönündeki iddialarla ilgili ilk kez konuştu.

Tasnim Haber Ajansına göre, Zengene, “ABD, İran’ın benzin sevkiyatına el koyduğunu iddia etmişti. Sevkiyat İran’dan yapılmıştı. Satış ise FOB (Free on board) şeklinde yapıldı. Ne tanker gemisi ne de yük İran’a aittir. Mal İran’dan çıkmış, satış bitmiştir.” dedi.

ABD’nin el koymadan önce tankerlerdeki petrolün Venezuela’ya satışının gerçekleştiğini dile getiren Zengene, “ABD İran’ın değil, Venezuela’nın mallarına el koymuştur.” ifadelerini kullandı.

Deniz yolu taşımacılığında kullanılan bir teslim şekli olan FOB’da ihracatçının malla ilgili sorumluluğu malın gemiye yüklenmesiyle sona eriyor.

Wall Street Journal, geçen hafta, ABD’nin, İran’ın Venezuela’ya petrol gönderdiği 4 tankere el koyduğunu duyurmuştu. Washington yönetimi de gazetenin haberini doğrulamıştı.

ABD Adalet Bakanlığının açıklamasında, İran’dan Venezuela’ya gönderildiği tespit edilen petrolleri taşıyan tankerlere el konularak milyonlarca doların akışının kesildiği belirtilmişti.

Açıklamada, “Bu eylem, ABD yönetiminin İran’dan taşınırken ele geçirdiği en çok miktardaki petrol oldu.” ifadesi kullanılmıştı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close