Bilim İnsanları: "Evrendeki ilk yıldızların kalıntıları tespit edildi" - M5 Dergi
Genel

Bilim İnsanları: “Evrendeki ilk yıldızların kalıntıları tespit edildi”

Abone Ol 

Bulgular, araştırmacılara Büyük Patlama’dan sonra ilk yıldızlar oluştuğunda neler olduğuna dair daha iyi bir görüş sağlayabilir.

Araştırmayı yöneten Andrea Saccardi, “İlk kez, çok uzak gaz bulutlarındaki ilk yıldızların patlamalarının kimyasal izlerini tespit edebildik” diyor.

Bilim insanları, ilk yıldızlar 13,5 milyar yıl önce oluştuğunda, şu anda bizi çevreleyen yıldızlardan çok farklı olmaları gerektiğine inanıyor. İlk yıldızlar daha basitti; hidrojen ve helyumdan oluşuyordu ve belki de güneşimizden yüzlerce kat daha büyüktü.

Bu yıldızların, doğduktan kısa süre sonra süpernova adı verilen devasa patlamalarla öldükleri düşünülüyordu. Bu da onları çevreleyen gaz içerisine daha ağır elementler yayacak, böylece yeni yıldızlar yaratacak ve daha fazla ağır elementi dışarı atacaktı.

Bu süreç, bugün bizi çevreleyen evrenin yaratılmasında çok önemliydi. Ancak bilim insanları nesilleri tükendiği için bu yıldızlar hakkında bilgi edinmekte zorlanıyor.

Fakat araştırmacılar, öldüklerinde geride bıraktıkları kimyasal elementleri bularak onları daha iyi anlayabiliyor. Şimdi, Avrupa Güney Gözlemevi’nin Çok Büyük Teleskobu’nu kullanarak, araştırmacılar tam olarak bunu yaptı.

Gökbilimciler tarafından gözlemlenen üç uzak gaz bulutu, evren şu anki yaşının sadece yüzde 10 ya da 15’i kadarken de vardı. Bilim insanları, arkalarında bıraktıkları kimyasal parmak izine dayanarak, bunların bu eski yıldızlardan arta kalanlar olduğuna inanıyor.

Bilim insanları onları, süper kütleli kara deliklerden güç alan parlak ışık yayılımları olan kuasarları arayarak tespit etti. Yıldızlar evrende seyahat ederken içinden geçtikleri gazların izlerini toplar ve bilim insanları Dünya’daki ekipmanları kullanarak bunları gözlemleyebilir.

Araştırmacılar bu kalıntılardaki verilerin ilk yıldızları daha iyi anlamak için kullanılabileceğini ve böylece evrenin basit elementlerden bugün bizi çevreleyen güçlü, karmaşık yıldızlara nasıl dönüştüğüne dair bir resim sunabileceğini umuyor.

Bulgular, Astrophysical Journal’da yayımlanan “Evidence of first stars-enriched gas in high-redshift absorbers” (Yüksek kırmızı kayma emicilerinde ilk yıldızlarla zenginleştirilmiş gazın kanıtı) başlıklı yeni bir makalede açıklandı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close