Bilim İnsanları: "2 devasa kara delik 3 yıl içinde çarpışacak" - M5 Dergi
Genel

Bilim İnsanları: “2 devasa kara delik 3 yıl içinde çarpışacak”

Abone Ol 

Bilim insanları, Dünya’dan yaklaşık bir milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan bir galaksinin, çarpışmaya hazır iki süper kütleli kara deliğe sahip olduğunu düşünüyor. Üç yıl içinde gerçekleşmesi beklenen çarpışma olursa gök bilimciler, kara delikler ve evrenin gizemi hakkında yeni bilgiler elde etmeyi umuyor.

SDSS J1430+2303, aktif bir galaktik çekirdeğe sahip bir galaksidir. Bilim insanları yaptıkları incelemeler sonucunda bu galakside ışık dalgalanmaları keşfettiler. Araştırmayı yürüten ekip, keşfedilen ışık dalgalanmalarını, birbirine yaklaşmış ve çarpışabilecek olan iki kara deliğe benzetti. Ancak galaksinin tam merkezinde yer aldığına inanılan bu iki süper kütleli kara deliğin çarpışması hatta var olup olmadıkları bile kesin değil.

Dünya’dan bir milyar ışık yılı uzaklıkta olan SDSS J1430+2303 galaksisinin merkezinde neler olduğunu söylemenin zor olduğunu belirten bilim insanları, bu iki süper kara delik çarpışırsa kara delikler ve evrenin gizemleri hakkında yeni bilgiler elde edilebileceğini düşünüyor. Yapılan çalışma, şimdiye kadar galakside elde edilen bulguları bütün detaylarıyla gözler önüne seriyor.

Kara delikler hakkında net bilgi yok ancak birkaç ipucu var

Uzay bilimi için bir çift süper kütleli kara deliğin çarpışmasını gözlemlemek oldukça ilginç ve olağanüstü bir şey olarak kabul ediliyor. Bilim insanları, SDSS J1430+2303 galaksisinde, üç yıl içinde kara delik çarpışması bekliyor. Çarpışma sonucunda oluşacak düşük frekanslı yer çekimi dalgalarını algılayabilen bir dedektörleri olmasa bile spektrum boyunca muazzam bir ışık patlamasını gözlemlemeyi bekliyorlar.

Bu patlama sonucunda toplanan veriler, bu tarz olayların nasıl geliştiği ve gerçekleştiği konusunda bilgiler edinilmesini sağlayabilir. Galaksi üzerinde yapılan incelemelerde kara deliklerin yaklaşık 200 milyon Güneşlik bir birleşik kütleye sahip olabileceği düşünülüyor. Kara deliklerin nasıl bu kadar büyüdüğünden tam olarak bilinmiyor ancak birleşmiş bir ikilinin var olduğunu gösteren birkaç ipucunun olduğu söyleniyor.

Bizi etkilemeyebilir ama…

Bu gerçekleştiğinde, gökbilimciler bize kara delikler hakkında çok şey öğretebileceğine ve hatta evrenin gizemleri hakkında daha fazlasını açığa çıkarabileceğine inanıyorlar. Dünya’ya bir milyar ışık uzaklıkta olan bu galakside gerçekleşecek olan bir çarpışmanın bizi etkilemesi pek mümkün değil.

Ancak, kara deliklerin çarpışmasının yeni galaksilere ve hatta devasa kara deliklere yol açabileceği biliniyor. Bu yüzden bilim insanları SDSS J1430+2303 galaksisini derinlemesine incelemek istiyorlar.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close