Uzay Rekabetinde Tehlikeli Yakınlaşmalar - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Uzay Rekabetinde Tehlikeli Yakınlaşmalar

Abone Ol 

 Çeşitli tahminlere göre, 2000 ile 3000 arasında uydu şu anda gezegenimizin yörüngesinde dönüyor ve bazı analistler, iletişimin hızlı gelişmesi nedeniyle bu sayının önümüzdeki on yıl içinde beş kat artmasını bekliyor.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Bu artan sayı nedeni ile uzayda uydular arasında çeşitli çarpışmalar meydana geliyor. Uzaydaki uydular arasında bilinen en son çarpışma 2009 yılında ABD ticari uydusu ‘Iridium 33′ ile Rus uydusu ‘Cosmos 2251′ arasında meydana gelmişti. Daha büyük risklerin olduğu ise artık saklanmıyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında ABD’ye ait iki eski uydunun Dünya yörüngeside çarpışmanın eşiğine geldiği bildirildi. Son olarak ise geçtiğimiz günlerde Rus Uzay Ajansı ‘Roskosmos’, bir Hint sensör uydusunun başka bir bir Rus uydusuna tehlikeli derecede yakın olduğunu ve çarpışma ihtimali bulunduğunu bildirdi.

Rus Uzay Ajansı’nın açıklamasına göre; iki uydu arasındaki mesafe, uzay standartlarına göre çok yakın olarak nitelendirilen 224 metre sınırında.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) ise yaptığı açıklamada, ajansın izleme verilerini aktararak, iki uydu arasında “yaklaşık 150 metre” manevra ihtiyacının korunduğunu söyledi. Bu tür olayların “nadir olmadığını” vurguladı.

Kullanım dışı olan uyduların manevraları Dünya’dan kontrol edilemiyor. Uyduların çarpışması halinde büyük miktarda uzay enkazı oluşması ve enkaz parçalarının çalışan diğer uydular için tehlike yaratmasından endişe ediliyor.

 

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close