Ukrayna, Rusya ile savaşı sona erdirmek için taviz vermeyi reddetti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukrayna, Rusya ile savaşı sona erdirmek için taviz vermeyi reddetti

Abone Ol 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkesine yapılan Rusya ile savaşı sona erdirmek için topraklarından vazgeçmesi ve tavizler vermesi yönündeki önerileri eleştirerek, bu fikrin 1938’de Nazi Almanya’sını yatıştırma girişimlerine benzediğini söyledi.

New York Times gazetesinde 19 Mayıs’ta yer alan bir makalede, Ukrayna’nın savaşı kazanmasının ve özellikle 2014 sınırlarına dönmesinin gerçekçi olmadığı öne sürülerek, “Ukrayna topraklarından taviz verip barış yapmalı” önerisinde bulunuldu.

ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger de, bu hafta Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda, Ukrayna’nın Rusya’nın şartlarını kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Zelenskiy dün geç saatlerde yaptığı açıklamada bu önerileri eleştirerek şöyle konuştu;

“Bay Kissinger’ın takviminin 2022 değil, 1938 olduğu ve o anda Davos’ta değil, Münih’te dinleyicilere konuştuğunu sandığı izlenimi ediniyorsunuz. Belki New York Times da 1938’de benzer bir şey yazdı. Ama size hatırlatmama izin verin, şimdi 2022 yılındayız. Ukrayna’ya Rusya’ya bir şeyler vermesini tavsiye edenler, bu ‘büyük jeopolitik şahsiyetler’, asla sıradan insanları, Ukraynalıları, hayali bir barış karşılığında vermeyi teklif ettikleri topraklarda yaşayan milyonları asla görmezler.”

İngiltere, Fransa ve İtalya, 1938’de Nazi diktatörü Adolf Hitler’i daha fazla bölgesel genişlemeyi bırakmaya ikna etmeye yönelik başarısız bir girişimin parçası olarak, o zamanki Çekoslovakya’dan Almanya’ya toprak verilmesini öngören bir anlaşma imzaladı.

 

İtalya ve Macaristan’a tepki

İtalya ve Macaristan, Avrupa Birliği’ni (AB) Ukrayna’da ateşkes ve Rusya ile barış görüşmeleri için çağrıda bulunmaya çağırdı.

Bu adım, iki ülkeyi Moskova’ya karşı sert bir tavır almaya kararlı diğer üye devletlerle karşı karşıya getirdi.

Zelenskiy’in Danışmanı Oleksiy Aristoviç, “Hiç kimse egemenliğimizin bir parçasını veya bir milimetre topraklarımızı takas edemez. Çocuklarımız ölüyor, mermiler askerleri paramparça ediyor ve bizden toprağı feda etmemizi istiyorlar. Bu asla olmayacak” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova ise, İtalya’nın Ukrayna için barış planını ‘fantezi’ olarak nitelendirdi.

Zaharova, “Bir elinizle Ukrayna’ya silah tedarik edip, diğer elinizle barışçıl bir çözüm için planlar yapamazsınız. Rusya’nın herhangi bir Batı planından yararlanacağını umuyorlarsa, anlamadıkları çok şey var” dedi.

KAYNAK: Şarku’l Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close