Ukrayna doğuda Rus güçlerine karşı taarruza geçti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukrayna doğuda Rus güçlerine karşı taarruza geçti

Abone Ol 

Ukraynalı bir bölge valisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna kuvvetlerinin doğu Ukrayna’daki Rus kontrolündeki Izium kasabası yakınlarında bir karşı saldırı başlattığını söyledi.

Rus kuvvetleri, savaşın ilk haftalarında kuzeyden başkent Kiev’e ulaşamadıkları için 19 Nisan’da ilan edilen işgallerinin “ikinci aşaması”nda ateş güçlerinin çoğunu Donbas’a odakladılar.

Ancak Ukrayna, kuzeydoğudaki toprakları geri alıyor ve Rusları Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri Harkov’dan uzaklaştırıyor. Izium ve Rus tedarik hatları üzerindeki baskıyı sürdürmek, Moskova’nın doğu cephesinde Donbas’ta savaşta sertleşmiş Ukrayna birliklerini kuşatmasını zorlaştıracak.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, Donbas’taki durumun çok zor olduğunu ve Rus güçlerinin hala orada bir tür zafer kurtarmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Başkan, ABD Senatosu’ndaki en üst düzey Cumhuriyetçi Mitch McConnell’in diğer Cumhuriyetçi senatörlerle birlikte Kiev’e habersiz bir ziyarette bulunması sırasında konuştu. Zelenskiy, Cumhuriyetçi heyetin Rusya’ya yönelik yaptırımların daha da güçlendirilmesini tartıştığını söyledi.

Zelenskiy ayrıca, Mariupol limanındaki kuşatma altındaki bir çelik fabrikasından çok sayıda yaralı askerin Rus savaş esirlerinin serbest bırakılması karşılığında tahliye edilmesinin bir yolunu bulmak için karmaşık görüşmelerin sürdüğünü de söyledi.

Yaklaşık üç aydır süren savaşın en ağır çatışmasını yaşayan Mariupol şu anda Rusların elinde ancak haftalarca süren ağır Rus bombardımanına rağmen yüzlerce Ukraynalı savaşçı Azovstal çelik fabrikalarında hâlâ direniyor.

Batılı askeri analistler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve generallerinin 24 Şubat’ta işgali başlattıklarında Ukrayna’nın bu kadar şiddetli direnişini öngöremediklerini söylüyorlar.

Rusya, çok sayıda adam ve çok sayıda askeri teçhizat kaybetmenin yanı sıra ekonomik yaptırımlardan da etkilendi. Yedi önde gelen Batılı ekonomiler Grubu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Rusya üzerindeki ekonomik ve siyasi baskıyı daha da artırma” ve Ukrayna’ya daha fazla silah tedarik etme sözü verdi.

Doğu Ukrayna’daki son gelişmeler hakkında yorum yapan bölge valisi Oleh Sinegubov, sosyal medyada yayınlanan yorumlarda şunları söyledi: “En sıcak nokta İzium yönü olmaya devam ediyor.”

“Orada silahlı kuvvetlerimiz karşı taarruza geçti. Düşman bazı cephelerde geri çekiliyor ve bu silahlı kuvvetlerimizin karakterinin bir sonucudur” dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close