Rus yanlısı hackerlar İtalya kurumsal web sitelerini hedef aldı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rus yanlısı hackerlar İtalya kurumsal web sitelerini hedef aldı

Abone Ol 

Rusya yanlısı bilgisayar korsanları savunma bakanlığı ve senato da dahil olmak üzere birçok İtalyan kurumunun web sitelerini hedef aldı.

Savunma bakanlığının web sitesi “bakım altındaydı” ve her ikisi de saldırıdan saatler sonra tekrar çalışmaya başlamadan önce senatonun web sitesine erişilemedi.

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, Kremlin yanlısı “Killnet” grubunun altyapıyı tehlikeye atmadığı, ancak Ulusal Sağlık Enstitüsü de dahil olmak üzere birçok web sitesine erişimi engellediği bildirilen siber saldırıyı üstlendiğini söyledi.

AGI haber ajansı, bilgisayar korsanlarının Eurovision şarkı yarışmasının web sitesini başarısız bir şekilde hacklemeye çalıştıklarını söyledi.

Ülkenin ulusal siber güvenlik dairesine göre, Killnet geçen ay Romanya’nın Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’ya verdiği desteği gerekçe göstererek Romanya hükümetinin web sitelerini hedef aldı.

Romanya istihbarat servisi, grubun ABD, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve NATO’nun resmi web sitelerini de hedef aldığını söyledi.

Ağustos 2021’de Roma bölgesi, Covid-19 aşı rezervasyonlarının askıya alınmasına neden olan büyük ölçekli bir siber saldırıya uğradı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close