Rheinmetall, İHA üreticisi EMT'yi satın aldı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rheinmetall, İHA üreticisi EMT’yi satın aldı

2011 yılı itibarı ile Avrupa’nın 10. büyük savunma sanayi şirketi olan Almanya merkezli Rheinmetall, tanınmış bir Alman insansız hava aracı üreticisi olan EMT’nin faaliyetlerini devraldığını açıkladı.

Rheinmetall, şirketin Bavyera ve Schleswig-Holstein’daki dört lokasyonunu korumayı ve mevcut personeli Rheinmetall iş gücüne entegre etmeyi planladığını, bu amaçla her iki taraf arasında bir anlaşma imzalandığını belirtti.

Genel merkezi Bavyera, Penzberg’de bulunan EMT Ingenieurgesellschaft Dipl.-Ing. Hartmut Euer mbH, keşif görevleri için silahsız taktik havacılık sistemleri geliştirir, üretir ve bakımını yapar.

EMT’nin en önemli müşterisi, şirketin yeni geliştirdiği LUNA NG keşif sistemini tanıtan Alman Bundeswehr’dir. LUNA NG, ağ bağlantılı C4ISTAR iletişiminde ve keşifte kilit bir unsurdur ve taktik veri iletiminde hayati bir rol oynar.

LUNA NG, Bundeswehr’e önemli bir yetenek sağlayarak, onu Almanya’nın silahlı kuvvetlerini dijitalleştirme yolunda önemli bir yapı taşı haline getiriyor. İnsanlı/insansız ekip oluşturma gibi yeni uygulamalar ve geliştirme faaliyetleri için temel oluşturur. Ek olarak, Yapay Zeka yetenekleri ve uygulamaları (örneğin otomatik veri değerlendirmesi için) daha da genişletilebilir, test edilebilir ve doğrudan entegre edilebilir.

Rheinmetall, uzmanlığını EMT ile birleştirerek, Almanya ve müttefiklerinin silahlı kuvvetlerinin ağ bağlantılı dijital iletişim ve keşif yeteneklerinin merkezi unsurlarının sorumluluğunu üstlenme yeteneğini geliştiriyor.

Modern dijital muharebe sahasının tespit ve angajman dizilerinde, insansız hava sistemleri tarafından toplanan ve dağıtılan bilgiler, askeri karar vermede, taktik, operasyonel ve stratejik düzeyde hayati bir rol oynamakta.

EMT’nin insansız havacılık sistemleri, 100 km’ye kadar olan kısa ve orta menziller için çeşitli faydalı yükleri taşımak üzere tasarlanmıştır. En iyi bilinen ürünleri, çok kısa menzilli ALADIN drone ve Bundeswehr’in 2000’den beri Kosova, Makedonya ve Afganistan’da ve 2016’dan beri Mali’de havadan keşif operasyonlarında kullandığı – aynı şekilde silahsız – LUNA taktik keşif sistemidir. Bu arada, doksanlarda Rheinmetall tarafından geliştirilen küçük KZO insansız hava aracının yerini alması planlanan, geliştirilmiş performanslı bir ardıl sistem olan LUNA NG’nin tanıtımı devam ediyor.

Kaynak: M5

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close