Reuters: Rusya-Ukrayna barış müzakereleri için takvim şekilleniyor - M5 Dergi
Dünya

Reuters: Rusya-Ukrayna barış müzakereleri için takvim şekilleniyor

Abone Ol 

Rusya ve Ukrayna arasında ateşkes görüşmelerinin muhtemelen haziranda yapılacağı bildirildi.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg’e konuşan ve kimliklerinin gizli tutulmasını isteyen yetkililer, İsviçre arabuluculuğunda gerçekleşmesi planlanan müzakerelerin 16-17 Haziran’da düzenlenebileceği söyledi.

Yetkililer, Luzern’de yapılması planlanan görüşmelere toplamda 80 ila 100 ülkenin katılabileceğini belirtti. İsviçre Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü şu bilgileri paylaştı:

Ukrayna, Rusya ve Avrupa’nın perspektiflerine ek olarak, Rusya’nın nihai anlamda sürece dahil edilmesinde kilit rol oynayacak Küresel Güney’i dinlemek de önemli. Bu nedenle Çin, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve Suudi Arabistan’la yakın temastayız.

Kaynaklar, Rusya ve Çin’in zirveye katılıp katılmayacağına henüz karar verilmediğini söyledi.

Haberde, Rusya’nın üzerindeki etkisi nedeniyle Çin’in Ukrayna tarafından önemli bir aktör olarak görüldüğüne işaret edildi. Bern yönetiminin Çin’i görüşmelere dahil ederek müzakereleri daha verimli hale getirebileceği değerlendirmesi yapıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, cumartesi günkü açıklamasında konferansın tarihini İsviçre Devlet Başkanı Viola Amherd’le belirleyeceklerini ifade etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, geçen ayki açıklamasında Kremlin yönetiminin dahil edilmediği bir müzakere sürecinin anlamsız olacağını söylemişti. Pekin yönetimi de Moskova görüşmelere katılmadığı sürece müzakerelerde yer almayacağını bildirmişti.

Diğer yandan Bern yönetimi, şubattaki açıklamasında Rusya’nın müzakerelerin ilk etabına katılmayabileceğini söylemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle 24 Şubat 2022’de başlayan savaşta, Türkiye de arabuluculuk rolü oynamıştı. Rus ve Ukraynalı delegeler, Mart 2022’de Antalya’da müzakere düzenlemişti.

Zelenski, cumartesi günkü açıklamasında, Türkiye’nin arabuluculuk rolünden memnuniyet duyduklarını belirtirken, bunun kendileri için yetersiz kaldığını söylemişti.

Kaynak: Independent, Bloomberg, RT, Reuters

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close