New York Times: "İran ve ABD, Gazze için gizlice görüştü" - M5 Dergi
Dünya

New York Times: “İran ve ABD, Gazze için gizlice görüştü”

Abone Ol 

İran’ın ABD yönetimiyle yaptığı gizli görüşmelerde Gazze’de ateşkes sağlamasını istediği öne sürüldü.

Kimliklerinin paylaşılmamasını isteyen İranlı ve Amerikalı yetkililer, ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’a (NYT) görüşmelerin Umman’ın başkenti Maskat’ta 10 Ocak’ta gerçekleştirildiğini söyledi.

Yetkililer, Tahran’ın talebiyle yapılan görüşmelerde İranlı ve ABD’li delegelerin ayrı odalarda oturduğunu, Ummanlı arabulucuların taraflar arasında koordinasyonu sağladığını belirtti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk’ün liderliğindeki gruplar, Gazze savaşında ateşkes sağlanması için görüştü.

Haberde, Washington yönetiminin Kızıldeniz’de Husilerin saldırılarının durdurulmasını istediği, Tahran’ın da buna karşılık Gazze’de çatışmaların sona erdirilmesini talep ettiği bildirildi.

İran destekli Husiler, İsrail başta olmak üzere ABD ve Birleşik Krallık’a ait gemilere 31 Ekim’den beri saldırılar düzenliyor. Pentagon’un verilerine göre Husiler, Kızıldeniz’de şimdiye dek 102 saldırı gerçekleştirirken, ABD ise 44 misilleme operasyonu düzenledi.

Bugün yayımlanan haberde İranlı yetkililerin hem Husilerin faaliyetlerini kendilerinin kontrol etmediğini savunduğu hem de nüfuz kullanarak bu saldırıları durdurabileceğini söylediği aktarıldı.

NYT, taraflar arasında anlaşma sağlanamadığını yazarken, ABD’nin görüşmeden bir gün sonra 11 Ocak’ta Yemen’deki Husi üslerine hava saldırısı düzenlediğini hatırlattı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close