J-20 savaş uçağı Doğu ve Güney Çin Denizlerinde eğitim devriyelerine başladı
DünyaÖne Çıkan

J-20 savaş uçağı Doğu ve Güney Çin Denizlerinde eğitim devriyelerine başladı

Abone Ol 

Çin’in en güçlü, yurt içinde geliştirilen hayalet savaş uçağı J-20, rutin eğitim uçuşlarında Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi’nde devriye atmaya başladı.

J-20’nin yerli olarak geliştirilmiş motorları kullanmaya başlamasıyla birlikte, bu tip uçakların Doğu Çin Denizi’nde muharebe devriyeleri, Güney Çin Denizi’nde ise alarm devriyeleri yürütmesi bir eğitim rutini haline geldi.

Disiplin teftiş ve denetimi başkanı Ren Yukun Devlete ait Aviation Industry Corporation of China’nın (AVIC) (J-20 üreticisi) önde gelen grubunun bir üyesi ve ekibi düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili yaptığı açıklama, ABD Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanı General Kenneth Wilsbach’ın Mart ayı ortasında ABD F-35 hayalet savaş uçaklarının son zamanlarda Doğu Çin Denizi üzerinde Çin’in J-20 hayalet savaş uçaklarıyla yakın temas halinde olduğunu söylemesinin ardından geldi.

Çin Ulusal Savunma Bakanlığı Sözcüsü Kıdemli Albay Wu Qian, Mart ayında düzenlediği düzenli basın toplantısında, ulusal egemenlik ve güvenliği savunmaya gelince, PLA’nın (Halk Kurtuluş Ordusu) her zaman hazır ve kılıcını kuşanmaya hazır olacağının vurgulanması gerektiğini söyledi.

Çinli bir askeri uzman Song Zhongping, “Gelişmiş yeni ekipman olarak J-20’nin, özellikle F-35 ve F-22 gibi ABD’nin gelişmiş savaş uçakları Çin yakınlarında uçarken, deniz de dahil olmak üzere potansiyel savaş alanlarında görüneceği kesin.” açıklamasında bulundu.

Song, “Gelişmiş savaş uçaklarımız, ülkenin hava sahası güvenliğini ve deniz çıkarlarını korumak için onlarla doğrudan karşılaşmalı.” dedi.

PLA Doğu Komutanlığı Hava Kuvvetleri’ne bağlı Wang Hai Hava Grubunda bir J-20 pilotu olan Wang Li, 5 Mart’ta Çin Merkez Televizyonu’na (CCTV) yaptığı açıklamada, J-20 ile rutin denizcilik yönetimi ve kontrol görevlerine katıldığını söyledi. 20. PLA Güney Komutanlığı’nın J-20 ile donatılıp donatılmadığı henüz kamuya açıklanmadı.

Kaynak: M5

 

İlgili İçerik:

Çin, J-20’lerle gece savaş tatbikatı düzenliyor

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close