İsrail: İran yeni yeraltı tesislerinde gelişmiş santrifüjler üzerinde çalışıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail: İran yeni yeraltı tesislerinde gelişmiş santrifüjler üzerinde çalışıyor

Abone Ol 

İsrail savunma bakanı yaptığı açıklamada, İran’ın Natanz nükleer santralinin yakınında inşa edilen yeni yeraltı sitelerinde gelişmiş uranyum santrifüjleri üzerinde çalıştığını söyledi ve bir BM gözlemcisi tarafından yayınlananların ötesinde görünen rakamlar verdi.

Santrifüjler, sivil projeler için uranyumu saflaştırmak veya daha yüksek seviyelerde bomba yakıtı yapmak için kullanılır. İran’ın bu alandaki ilerlemesi, askeri tasarımları olduğunu reddeden Tahran’la nükleer bir anlaşmayı diriltmeye çalışan dünya güçleri tarafından izleniyor.

Savunma Bakanı Benny Gantz Tel Aviv yakınlarındaki Reichman Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “İran, Natanz’a bitişik yeraltı tesislerinde inşa edilen yeni tesisler de dahil olmak üzere, nükleer tesislerinde 1.000 ek gelişmiş IR6 santrifüjünün üretim ve kurulumunu tamamlamak için çaba gösteriyor.” dedi.

BM Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından 3 Mart’ta yayınlanan bir rapor, İran’ın yaklaşık 660 makineye denk gelen toplam üç IR6 kaskadı kurduğunu veya kurmayı planladığını söyledi.

IAEA başkanı Rafael Grossi geçen ay İran’ın saldırılara karşı bariz bir önlem olarak santrifüj parçaları yapmak için yeni bir yeraltı Natanz atölyesi kurduğunu söyledi.

Gantz konuşmasında, İsrail’in diplomasinin çıkmazda olduğunu ve baş düşmanını nükleer silah yapma araçlarını reddetmek için uzun süredir devam eden askeri harekete geçme tehdidine atıfta bulundu.

Dünya güçlerinin daha çetin müzakerelerle, “Olmamasını umduğumuz böyle bir gelecekteki savaşın maliyeti önlenebilir veya azaltılabilir” dedi.

Parlamentonun Dışişleri ve Savunma Komitesi başkanı Ram Ben-Barak Salı günü İsrail basınında çıkan haberleri doğruladı, İsrail hava kuvvetlerinin planlanan bir aylık askeri tatbikatın bir parçası olarak İran’a yönelik bir saldırıyı simüle edeceği.

Ben-Barak, “Bu tatbikat uzun zaman önce planlandı” dedi. “En kötüsüne hazırlanıyoruz ve en iyisini umuyoruz.” dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close