“Çin dünyanın en güçlü Stirling motorunu geliştiriyor” - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

“Çin dünyanın en güçlü Stirling motorunu geliştiriyor”

Abone Ol 

Çin Devlet Gemi İnşa Şirketi Limited (CSSC), Çin’in yurt içinde farklı tiplerde yüksek kaliteli motorlar geliştirme çabalarının en son aşaması olarak, güç üretimi ve denizaltı tahrikinde uygulamalara sahip bir tür ısı motoru olan dünyanın en güçlü Stirling motorunu yapmada büyük bir atılım yaptığını açıkladı.

CSSC bünyesindeki 711 No’lu Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen, Çin’in ilk büyük çaplı Stirling motorunun temel prototipi, son performans testini başarıyla gerçekleştirdi. CSSC, Salı günü WeChat hesabında yayınlanan bir basın açıklamasında prototipin, yüzde 40’lık bir güç dönüştürme verimliliği ile 320 kilovatlık bir nominal güçte çalıştığını ve onu dünya çapında bilinen en güçlü Stirling motoru haline getirdiğini söyledi.

CSSC, prototipin başarısının bir dönüm noktası ve Çin’in bu tür motorları geliştirmede kilit teknolojiler ve işçilikte yaptığı ve gelecekte megavat sınıfı Stirling motorlarının geliştirilmesinin temellerini attığı büyük bir atılım olduğunu söyledi.

Basın açıklamasına göre Stirling motoru, ısı beslemesini harici kaynaklardan alan kapalı çevrim pistonlu bir güç makinesidir ve motorun birçok konfigürasyonda geleneksel veya nükleer enerji gibi herhangi bir ısı kaynağı ile birleştirilebileceğini belirtti.

Megawatt sınıfı bir Stirling motoru sıkı bir şekilde yapılandırılmıştır, basit bir sisteme sahiptir ve hızlı bir şekilde başlatılabilir ve modüller halinde yapılandırılabilir. CSSC, bunların Stirling motorunun önemli avantajları olacağını duyurdu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close