Avustralya: Çin casus gemisi deniz yasasını ihlal etmedi - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Avustralya: Çin casus gemisi deniz yasasını ihlal etmedi

Abone Ol 

Avustralya Cumartesi günü yaptığı açıklamada, hassas bir savunma tesisinin 50 deniz mili içinde Avustralya’nın batı kıyısını takip eden bir Çin istihbarat gemisinin uluslararası denizcilik yasalarını ihlal etmediğini söyledi.

Avustralya, casus gemisini geçen hafta, Avustralya, ABD ve müttefik denizaltılar tarafından kullanılan Batı Avustralya’daki Exmouth’taki Harold E Holt deniz iletişim istasyonunu geçerken takip etti.

Başbakan Scott Morrison Cuma günü yaptığı açıklamada, Çin donanma gemisinin Avustralya karasularında olmadığını, ancak Çin’in bölgedeki davranışının merkez sahne olduğu bir seçim kampanyası sırasında varlığının “endişe verici” olduğunu söyledi.

Pasifik’teki genişleyen etkisi de dahil olmak üzere Çin’in oluşturduğu ulusal güvenlik tehdidi sorunu, 21 Mayıs genel seçimleri için kampanyanın ana temalarından biri oldu. daha fazla oku

Cumartesi günü geminin davranışının bir “kırmızı çizgi” olup olmadığı sorulduğunda Morrison, dünya çapında seyir özgürlüğüne izin verildiğini ve geminin denizcilik yasalarını ihlal etmediğini söyledi.

Melbourne’deki kampanya izinde gazetecilere verdiği demeçte, “Uluslararası deniz hukuku ihlal edilmedi” dedi. Ancak konunun, Avustralya’nın Çin’in “bölgeye kendi iradesini empoze etmeye çalışan” karşı karşıya kaldığı zorlukları vurguladığını söyledi.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Anthony Albanese Cumartesi günü hükümetin gemiyle ilgili endişelerini paylaştığını ve bir brifing istediğini söyledi.

Savunma Bakanı Peter Dutton bu hafta yaptığı açıklamada, geminin bu kadar güneye seyahat etmesini “saldırganlık eylemi” olarak gördüğünü söyledi.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Cuma günü Dutton’un yorumlarını sordu, ayrıntılardan haberdar olmadığını, ancak Çin’in her zaman uluslararası hukuka uyduğunu ve Avustralyalı politikacıları “alarmcılıktan kaçınmaya” çağırdı.

Çin’in Avustralya büyükelçiliği Cumartesi günü yapılan yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Büyük ticaret ortakları olan Avustralya ve Çin arasındaki ilişkiler, küçük Pasifik adası ülkesinin Çin ile bir güvenlik anlaşması imzalamasının ardından, son zamanlarda Solomon Adaları’ndaki artan Çin nüfuzu nedeniyle gergindi.

Çin donanma gemileri, son yıllarda Avustralya’nın kuzey ve doğu kıyılarında birkaç kez izlendi. Aynı Çin gemisi, geçen yıl Avustralya donanmasının ABD ordusuyla doğu kıyısı açıklarındaki tatbikatlarını izledi.

Şubat ayında, Çin ve Avustralya, Avustralya’nın deniz devriye uçaklarından birinin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması gemisinden kendisine yönlendirilmiş bir lazer tespit ettiğini söylediği bir olay üzerine diken üstünde ticaret yaptı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close