ABD'den Suriye'de DEAŞ liderine operasyon - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD’den Suriye’de DEAŞ liderine operasyon

Abone Ol 

ABD, Suriye’deki bir hava operasyonunda terör örgütü DEAŞ’ın liderlerinden Maher al Agal’ın öldürüldüğünü duyurdu.

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (CENTCOM), Cinderes yakınlarında düzenledikleri hava saldırısında DEAŞ’in üst düzey elebaşılarından Maher al-Agal’ı öldürdüklerini duyurdu.

CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, 12 Temmuz’da Halep’e bağlı Cinderes kasabası yakınlarında DEAŞ’in iki üst düzey elebaşına saldırı düzenlendiği kaydedildi.

Açıklamada, “Saldırıda DEAŞ’ın ilk beş elebaşından biri olan ve DEAŞ’ın Suriye’deki lideri Maher al-Agal öldürüldü. Maher ile yakından ilişkili üst düzey bir DAEŞ elebaşı da saldırı sırasında ağır yaralandı. Başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlamak için bu operasyona kapsamlı bir planlama yapıldı. İlk inceleme, sivil kayıplar olmadığını gösteriyor” denildi.

Agal’ın, DAEŞ içinde üst düzey elebaşı olmasının yanı sıra Irak ve Suriye dışında DAEŞ ağlarının gelişmesine yardımcı olduğu belirtilen açıklamada, sözlerine yer verilen CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, “Bu saldırı, CENTCOM’un bölgeye olan sarsılmaz bağlılığını ve DEAŞ’on kalıcı yenilgisini teyit ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Buccino, “CENTCOM bölgede yeterli ve sürdürülebilir bir varlık muhafaza ediyor ve bölgesel güvenliğe yönelik tehditlere karşı koymaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: NTV

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close