ABD Uzay Komutanlığı 'Dijital Üstünlüğü' Korumak İçin Yapay Zekadan Yararlanıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD Uzay Komutanlığı ‘Dijital Üstünlüğü’ Korumak İçin Yapay Zekadan Yararlanıyor

Abone Ol 

ABD Uzay Komutanlığı’nın üst düzey yetkilisi 26 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri Uzay Komutanlığı’nın rakiplerin önüne geçmek için daha fazla yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisi istediğini söyledi.

ABD Uzay Komutanlığı (Spacecom), Dünya’nın 100 kilometre yukarısındaki ve ötesindeki tüm ABD askeri operasyonlarından sorumlu olarak 2019’da yeniden kuruldu. Spacecom görevlerini yerine getirmek için hem uzay tabanlı hem de yer tabanlı varlıkları kullanıyor. Pentagon artık uzayı kara, deniz, hava ve siber ile eşit bir savaş alanı olarak görüyor, çünkü Çin ve Rusya gibi gelişmiş rakipler uydu karşıtı silahlarını geliştiriyor.

Mitchell Havacılık ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen sanal bir etkinlikte konuşan Spacecom Komutanı General James Dickinson, “Rekabet avantajımızı elde etmek ve sürdürülebilir kılmak için yenilik yapmalıyız” dedi. Dickinson, “Çevik ve esnek bir duruş sürdürmek için siber operasyonları geliştirmeliyiz. Ayrıca yapay zeka ve makine öğrenimini dahil etmek için oyunun kurallarını değiştiren teknolojilere yatırım yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Dickinson, ABD Siber Komutanlığı (Cybercom) komutanı ve Ulusal Güvenlik Teşkilatı direktörü General Paul Nakasone ile güçlü bir çalışma ilişkisi olduğunu kaydetti. Cybercom’un, Spacecom’da gömülü entegre planlama unsurlarına sahip olduğunu belirtti.

Dickinson, “Kendi alanlarımızda yaptığımız şey birbiriyle bağlantılı. Dijital üstünlük, hem karada hem de uzayda her gün yaptığımız şeyler için çok önemlidir. Yani iyi bir ilişkimiz var. Şimdi bu ilişkiyi büyütmeye devam ediyoruz ve bu konuda yetenek ve kapasitemizi artırmaya devam ediyoruz.” dedi.

Spacecom’un tam operasyonel kapasiteye ne zaman ulaşacağına dair kesin bir zaman çizelgesi olmadığını söyleyen ve bunun “koşullara dayalı” olacağını belirten Dickinson, Spacecom’un henüz tam operasyonel kapasiteye ulaşmamış olsa da, ABD ordusunun uzay temelli bir çatışmada hala galip gelebileceğine olan güvenini dile getirdi.

 

M5 özel içeriğidir. Kaynak belirtilerek kullanılabilir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close