ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Çin, askeri güçte eninde sonunda bizi yakalayacak - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Çin, askeri güçte eninde sonunda bizi yakalayacak

Abone Ol 

Wall Street Journal gazetesi tarafından düzenlenen online bir seminere katılan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, “Çinli yetkililerin askeri güçlerini hızla artırdıklarını, Pekin’in eninde sonunda ABD’yi yakalayacağını söyledi.”

Milley: “30 yıl önce ABD ve Çin’i askeri alanda karşılaştırmak imkansızdı. Fakat bugün bildiğiniz üzere güçlü bir ekonomi yarattılar. Ordularını güçlendirmek için çok yatırım yaptılar ve para harcadılar. Çin tarafı uzay ve siberuzay da dahil olmak üzere tüm alanlardaki askeri potansiyelini artırıyor.”

Çin’in bugün uçak gemileri geliştirdiğini ve 4. ve 5.nesil savaş uçaklarına sahip olduğunu vurgulayan Milley sözlerine şöyle devam etti.
“Çok sofistike hava savunma sistemleri geliştirdiler. Kısacası daha şimdiden çok güçlü bir orduları var. Eğer mevcut durum devam ederse gelecekte ABD ile bu alanda eşit seviyeye gelecekler ve bizi yakalayacaklar. Bunun tam olarak ne zaman olacağını belirtmek istemiyorum.”

Wall Street Journal gazetesi editörleri ise Çin’in ABD’ye askeri alanda yakalamak için 2035 yılını seçtiğini belirtti. Çin’in olası bir savaşta ABD’yi alt etme niyetinde olduğu da not edildi.
Milley: “Büyük güçler arasındaki çekişmenin savaşa dönüşmesini istemiyoruz. Bir felaket olur. Ülkemiz uzay ve siberuzay alanlarında özellikle Çin ve Rusya’ya karşı ofansif ve defansif adımlar atmaya hazır olmalı.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close