Şirketler, Karadeniz ve ötesindeki yaptırım risklerini izlemek için yapay zekayı nasıl kullanıyor? - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

Şirketler, Karadeniz ve ötesindeki yaptırım risklerini izlemek için yapay zekayı nasıl kullanıyor?

Abone Ol 

Ukrayna ihtilafının ortasında, yapay zeka tabanlı veri analitiği, gemilere, işletmelere ve Rusya ile bağlantılı kişilere yönelik yaptırımların yarattığı dalgalı sularda gezinmeye yardımcı oluyor.

Dökme yük gemileri, Şubat ayı sonlarında Ukrayna kıyılarındaki limanlarda demirlenirken füzeler tarafından vurulduğunda, risk altında olanlar yalnızca mürettebatı değildi. Gemi sahipleri, kargo sigortacıları, bankalar, enerji şirketleri ve gemilerin kömür ve buğday sevkiyatlarını yapmasını bekleyen karmaşık işletmeler ağına dahil olan diğerleri de öyleydi.

Ancak Karadeniz bölgesindeki tedarik zinciri akışını bozan sadece Rus füzelerinin tehdidi değil. Rusya ile bağlantılı gemilere, işletmelere ve insanlara yönelik yaptırımların yarattığı dalgalı sular. Ukrayna’daki çatışma, yaptırıma tabi kuruluşların oluşturduğu risklere maruz kalmayı izlemek için AI tabanlı veri analitiği kullanan Quantexa, Windward ve Skytek gibi şirketlerin teknolojilerine bir projektör ışığı koyuyor – kara para aklama veya denizcilik gibi finansal dolandırıcılıklara karşı korunmak için olsun. yasadışı kargo veya bayrak atlama gibi riskler.

Yaptırımlara uygunluk değerlendirme yazılımı satıcısı Skytek’e göre , her birinin değeri 30 milyon dolara yakın olan iki kargo gemisindeki hasar küçüktü, ancak Namura Queen’deki bir mürettebat üyesi hayati tehlike oluşturmayacak şekilde yaralandı. Saldırıya uğradıklarında, gemiler, Rus kuvvetlerinin bu ülkeye ilk işgalinin ardından Ukrayna ordusunun limanlarında ticari nakliyeyi askıya almasından hemen önce, Ukrayna limanlarında demirleyen 120 kargo gemisi arasındaydı.

Veriler, mevcut ve geçmiş sefer modellerini değerlendirmek için makine öğrenimi ve veri analitiği kullanan ve yaptırım uygulanan deniz bölgelerinde kaçınma taktikleri gibi şüpheli faaliyetler meydana geldiğinde müşterileri uyaran Skytek’in yazılımı aracılığıyla sağlanan bilgilerin yalnızca bir örneğidir.

ABD Başkanı Joe Biden düzenlediği bir basın toplantısında Rus hükümetine bağlı 400 kişi ve kuruluşu hedef alan yeni bir yaptırım paketini duyurduğunda, bir muhabir, eylemlerin Rusya’nın Ukrayna’da rotasını değiştirmesinde bir etkisi olup olmayacağına inanıp inanmadığını sordu. Sinirlenen Biden, “Benimle oyun oynuyorsun” diye yanıt verdi. Az önce, “Aslında yaptırımların [Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin] caydıracağını söylemedim. Yaptırımlar asla caydırmaz.”

Putin’i Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını sürdürmekten doğrudan caydırsalar da engellemeseler de, denizcilik riskini değerlendirmek için yapay zeka tabanlı analiz yazılımı sağlayan başka bir şirket olan Windward’dan alınan veriler, düzenleyici veya “ahlaki” yaptırımların bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Windward’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ami Daniel, “Batı pazarı, Rusya ile ilgili herhangi bir kişiyle çalışmayı tamamen kapatıyor” dedi. Bu, Rusya’ya bir şekilde bağlı olan şirketler veya gemiler söz konusu olduğunda, “Şu anda pek çok insan size bir sopayla bile dokunmayacak” anlamına geliyor.

Şu anda Windward’ın müşterileri, Rus kuruluşlarına yönelik yaptırımları nasıl ele alacakları konusunda bilgilendirmeye yardımcı olmak için yazılım platformunda sorgular yürütüyor. Daniel, “Riskten aşırı derecede kaçınan ve son 24 ay içinde bu yerlerden birine yakın olan hiç kimseyle iş yapmak istemeyen bir Alman müşterimiz var,” dedi.

Lloyd’s List Intelligence, denizcilik riskini izlemek için veri ve yapay zeka tabanlı analitik araçları da sunar. Ancak yeni başlayan rakiplerin aksine, şirket 1734’te Londra’daki bir kahvehanede gemilerin geliş ve gidişlerini gösteren basılı bir geniş sayfa olarak piyasaya çıktı. Bu ayın başlarında “Kargo sigortacıları, itibar risklerini ve sigortalı tazminat ödemelerinin olası zorluklarını öne sürerek, Rusya’ya veya Ukrayna’ya ve hatta yakın ülkelere giden gönderileri kapsamama kararı alıyorlar” diyen medya kolunu hâlâ koruyor .

Windward’ın yazılımı, müşterilerin belirli bir zaman diliminde Rusya, Venezuela, İran veya Myanmar gibi özellikle endişe duyduğu ülkelerle bağlantılı gemilere maruz kalmanın özel görünümlerini sağlar. Şirket, uydu görüntüsü ve radyo frekansı verilerini, hava durumu verilerini, gemi sahipliği ve kargo verilerini, liman verilerini ve gemi tarifesi verilerini müşterinin risk toleransına göre uyarlanmış derin öğrenme modellerine besler, ardından yaptırımlar veya diğer yasalarla ilişkili risk düzeylerini puanlar ve düzenlemeler. Örnek olarak, sistem her gün bir API aracılığıyla belirli bir açık deniz alanını ölçen yüzlerce uydudan görüntü verilerini alır.

Windward, son haftalarda, özellikle Rusya’dan gelen yoğun saldırıların Ukrayna çevresindeki liman faaliyetlerinde ciddi bir düşüşe yol açtığı Ukrayna ve Karadeniz bölgesi ile ilgili güncellemeler içeren raporlar yayınladı.

Ancak tüm kargo gemisi faaliyetleri durma noktasında değildir. Aslında, Windward, bölgedeki gemi takibi analizine dayanarak, 22 Mart’ta Rusya limanına uğrayan genel kargo ve petrol tankerlerinin, takip eden hafta boyunca operasyonlarını %44 oranında artırdığını bildirdi. Şirket, analizinde ortaya çıkan önemli bir bilgiye dikkat çekti: Rus liman aramalarındaki bu artışın %60’ı Rus bayraklı gemilerle ilgiliydi.

Daniel bunun muhtemelen gemilerin karaya oturmadan önce eve döndükleri anlamına geldiğini söyledi. “Bunlar eve dönen Rus gemileri ve kimsenin onlara deniz yakıtı satmayacağı için olduğunu düşünüyoruz” dedi ve ekledi, “Deniz yakıtı bunker yakıtı sağlayanların yaklaşık %50’si onlara yakıt sağlamayacak. Dolayısıyla zor durumdalar.”

Açık denizlerde yaptırımlarla ilgili risklerin takibi, elbette şirketlerin izlemesi gereken alanlardan sadece biri. Finansal kurumlar ayrıca , ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım listesine yeni eklenen Rus vatandaşları ve oligarkların bir adım önünde olmak için gelişmiş analitik ve makine öğrenimi tabanlı yazılımlar kullanıyor.

Kuruluş çözümlemesi, kara para aklama gibi olası mali dolandırıcılığı tespit etmek için ağ analitiğini kullanan Windward ve Quantexa gibi şirketler tarafından şüpheli aktörleri belirlemek için kullanılan süreçlerde önemli bir bileşendir. Quantexa sistemi otomatik olarak bağlamsal bir ağ, hedef varlıkları diğer kabuk operasyonları veya gölgeli bireylerle bağlayan bağlantıları gösteren bir grafik oluşturur.

Olası dolandırıcıları izole etmek için, finansal dolandırıcılık tespit yazılımı, SWIFT banka havalesi mesajlarından ve Bureau van Dijk’in Orbis’inden ve RDC Grid’den gelen risk verilerinden bir dizi kaynaktan bilgi alır; Pandora ve Panama Belgeleri sızdırıldı .

Clark Frogley, “İçeri girip ifşaya baktığınızda, bu kişinin yalnızca yaptırıma tabi bir kişi olmadığını, işte müşterilerimizin iş yaptığı şirket [ve] o şirketin %100 sahibi olduğunu görüyorsunuz” dedi. Quantexa’da mali suç çözümleri. Devam etti, “Ama bil bakalım ne oldu? Aynı zamanda iş yaptıkları diğer üç şirketin veya bakmadığımız diğer iki müşterinin de ana hissedarı.”

Windward, denizde gemi kimliğini çözmek için oligark deniz kabuğu oyunlarının denizcilik versiyonunda gezinmelidir. Windward’a göre, gemiler genellikle birden fazla milliyetle ilişkilendirilir, çünkü her biri tek bir gemide farklı işlevler yerine getiren birkaç sahiple bağlantılıdır. Windward, bir geminin kayıtlı olduğu ülkeyi değiştirerek yaptırımları ve balıkçılık düzenlemelerini atlatmak için kullanılan manipülatif bir taktik olan bayrak atlamasını tespit etmek için çeşitli konumsal ve gemi tanımlayıcı verilerini birleştirir.

Windward’ın müşteri şirketlerindeki nakliye tüccarları veya hukuk ekipleri, analizlerini, rezerve edilmiş gönderileri veya Rusya ile ilgili yaptırımlara tabi olabilecek diğer anlaşmaları iptal etmeleri gerekip gerekmediğini bildirmek için kullanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close