Arap Dünyasındaki Güvenlik Gelişmeleri - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma HaberleriStrateji Analiz

Arap Dünyasındaki Güvenlik Gelişmeleri

Mayıs ayı, Filistin ile İsrail arasında yaşanan çatışmalardan çeşitli iş birliği anlaşmalarına kadar pek çok gelişmeye sahne oldu. Arap ülkelerinde ay içerisinde yaşanan gelişmeleri sizler için toparladık.

 

FİLİSTİN

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 10 Mayıs’ta başlattığı saldırılar, 21 Mayıs’ta Hamas ile ateşkese varılmasının ardından sona erdi. İşgalci İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 66’sı çocuk, 39’u kadın olmak 248 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail tarafında ise 2’si çocuk 12 kişi yaşamını yitirdi, 796 kişi ise yaralandı.

Filistin Direniş grupları, çeşitli roketler ve füzeler aracılığıyla, İsrail’in ve tüm dünyanın beklentilerini aşan saldırılar gerçekleştirdiler. Satüre (yoğun) şekilde gerçekleşen saldırılar sebebiyle Iron Dome (Demir Kubbe) doyum noktasına ulaştı ve çeşitli roketleri engelleyemedi. Bu sebeple pek çok roket, İsrail’in çeşitli şehirlerine düştü.

Filistinli Direniş Grupları, İsrail’i coğrafi olarak hedef alma kapsamını, İsrail’in tüm merkezini ve güneyini kapsayacak şekilde genişletmeyi başardı. Bu nedenle İsrail hava savunma sistemlerinin, İsrail hava sahasını koruması zorlaştı.

Filistinli Direniş Grupları, İsrail’e yöenelik olarak  A-120 ve SH85 Roketi, Ayyash füzesi, Şihab İHA, havan topları ve tanksavar füzeleri kullandı.

Resmi olmayan ilk ekonomik tahminler, İsrail ile Filistin direniş grupları arasında patlak veren savaş sırasında İsrail ekonomisinin kayıplarının (2.14 milyar dolara) yaklaştığını gösteriyor.

 

SURİYE

-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 28 Mayıs’ta ülkesinin ordusunun Suriye’de sahip olduğu en son silahları test ettiğini itiraf etti.

-Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’deki Rus Hmeimim Hava Üssü’ne ilk kez üç uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçağının yerleştirdiğini duyurdu.

IRAK

5 Haziran’da Irak ve ABD, uluslararası koalisyon güçlerini ülke dışında yeniden konuşlandırma planı üzerinde anlaştılar.

Irak-Amerikan askeri komitesi, yabancı savaş güçlerinin Irak’tan tamamen çekilmesinin yolunu açacak mekanizmalar ve zamanlamaları belirlemek amacıyla ilk toplantısını Bağdat’ta gerçekleştirdi.

 

ÜRDÜN

Ürdün Ordusu Genelkurmay Başkanı Yousef Hunaiti, Irak’a savaş yeteneklerini geliştirmek için, askeri güçlerine eğitim vererek desteklemesini teklif etti.

Hunaiti, ülkesinin “Irak ordusunun savaş becerilerini geliştirmek için eğitim kursları vermeye” hazır olduğunu vurguladı.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan ve Yunan Hava Kuvvetleri arasında iki hafta süren ” Falcon Eye 2″ tatbikatı 3 Haziran’da sona erdi. Suudi Hava Kuvvetleri’ne ait F-15C ve Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 uçaklar tatbikata katılım sağladı.

Bu tatbikat sırasında, hem saldırı hem de savunma amaçlı taktik karşı operasyonlar, hava destek operasyonları ve hava manevraları dahil olmak üzere çeşitli senaryolar denendi.

-3 Haziran’da, Batı Filosu’nda Suudi ve Amerikan donanmaları arasındaki karma askeri tatbikat (atış uzmanlarının değişimi) sona erdi.

-Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’den, ABD’nin Suudi Arabistan Krallığı’nın topraklarını ve halkını savunmasına yardım etme taahhüdüne dair güvence aldığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

-Suudi Savunma Bakanlığı, 6 Haziran’da, birçok Arap ülkesinin hava kuvvetlerinin katıldığı ve Prens Sultan Hava Üssü’nde gerçekleştirileceği ortak hava tatbikatı “Twaiq 2″nin faaliyetlerinin başladığını duyurdu.

Tatbikata Suudi Arabistan Krallığı’nın yanı sıra Mısır, Ürdün, Emirlikler ve Umman Sultanlığı hava kuvvetleri katılıyor.

Bahreyn ve Kuveyt’de iki haftalık tatbikata gözlemci olarak katılacak.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

-Pentagon, F-35 avcı uçaklarının BAE’ye satışının devam ettiğini doğruladı.

-Elektronik Harp’te uzmanlaşmış Emirlik şirketi SIGN4L, havacılık endüstrilerinde uzmanlaşmış İsrailli şirketlerle ortaklaşa geliştirilen ilk entegre uçaksavar sistemini bu yıl piyasaya sürmeye hazırlandığını duyurdu.

SIGN4L, MBDA ve Fransız şirketi CILAS ile ortaklaşa, yüksek hassasiyetli bir lazerin ilk operasyonel modelini tamamladı.

MISIR

-26 Mayıs’ta Mısır ve Kenya arasında, savunma iş birliği için teknik bir anlaşma imzalandı.

Mısır ve Pakistan, 4 Haziran’da  “hava sahasını güvence altına alma” amacıyla ortak eğitimler geerçekleştirdi.

27 Mayıs’ta Mısır Cumhurbaşkanı El-Sisi, Cibuti’yi ziyaret ederek Cibuti’nin güvenliğini ve askeri kurumlarını desteklemek için iş birliğini görüştü.

-Mısır, Sudan ile altı gün süren ve iki ülkenin kara ile hava savunma güçlerinin katıldığı “Hümatül El-Nil” tatbikatının 30 Mayıs’ta tamamlandığın duyurdu.

-31 Mayıs’ta Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri’nde her iki ülkenin özel kuvvetlerinin birimlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Mısır-Emirlik ortak eğitimi “Zayed 3” ü tamamladı.

Tatbikat, düşman hedeflerin izlenmesi, ayırt edilmesi ve imha edilmesi çerçevesinde hava hedeflerine yönelik füze operasyonlarını, kara ve hava hedeflerine yönelik uçaksavar ve topçu simülasyonu uygulanmasını içeriyordu.

-31 Mayıs’ta El-Sisi, gemi inşa alanında Alman uluslararası şirketi “Lürsen”in sahibi ve yönetim kurulu başkanıyla bir araya geldi.

Toplantıda, devletin denizcilik sektörlerini yerlileştirme çabalarının tüm yönleriyle takip edilmesi ve tersanelerin geliştirilmesi konuları gözden geçirilerek, bu alanda çalışan genç ulusal kadroların rehabilitasyonu ve yetiştirilmesi konuları ele alındı.

-Mısır Savunma Bakanı Mohamed Zaki, ortak işbirliğini desteklemenin ve silahlı kuvvetler arasındaki askeri ilişkileri güçlendirmenin yollarını görüşmek üzere 30 Mayıs’ta Güney Kore Cumhuriyeti Savunma Tedarik İdaresi (DAPA) Bakanı Kang Un ile bir araya geldi.

CEZAYİR

Cezayir, modern savaşların gereksinimlerine ayak uydurmak için Rus T-72 tanklarını geliştirdirdiğini duyurdu.

Cezayir ordusu, ülkenin güneybatısındaki Bechar bölgesinde bulunan üçüncü askeri bölgede “Al-Hasm 2021” adlı canlı mühimmatların kullanıldığı askeri tatbikat gerçekleştirdi.

TUNUS

13 ülkenin katılımıyla (Mısır, Tunus, Amerika Birleşik Devletleri Belçika, Yunanistan, İtalya, İspanya, Malta, Birleşik Krallık, Cezayir, Fas, Libya ve Moritanya) Tunus karasularında süren ortak denizcilik eğitim faaliyetleri (Phoenix Express-2021) 31 Mayıs’ta sona erdi.

FAS

3 Haziran’da Fransa, Fransız ordusu ile Fas ordusu arasında 11 gün boyunca Ouarzazate eyaletinde gerçekleştirilen ortak askeri tatbikatların sonuçlandığını duyurdu. Rabat’taki Fransız Büyükelçiliği paylaştığı tweet de, bu tatbikatın Fas ordusu ile Fransız 4. Hava Birlikleri arasındaki birlikte çalışabilirliği güçlendirmeye katkıda bulunduğunu söyledi.

Tatbikata Fransız savaş helikopteri ile 120 Fransız asker katıldı.

-Fas ordusu, 7-18 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek olan (Afrika Aslanı 2021) tatbikatını başlattı ve tatbikat Polisario cephesi ile tartışmalı Sahra bölgesinde yer alıyor.

Tatbikata ABD, Fas, İngiltere, Brezilya, Kanada, Tunus, Senegal, Hollanda ve İtalya katılıyor.

KATAR

4 Haziran’da Katar Savunma Bakanı, Amerikalı mevkidaşı Lloyd Austin ile askeri ilişkilerin güçlendirilmesini görüştü.

-Katar Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Ghanem bin Shaheen Al-Ghanim, 6 Haziran’da İtalyan mevkidaşı Enzo Ficharli ile iki ülke arasındaki askeri işbirliğini geliştirmenin yollarını görüştü.

SUDAN

-2 Haziran’da Sudan ordusu, Katar ordusuyla ülkenin doğusundaki Kızıldeniz eyaletinin Jibet bölgesinde 23 Mayıs’ta başladığı ortak eğitim projesinin 10 Haziran’da tamamlayacağını duyurdu.

-Sudan ordusu, 2 Haziran’da ülkenin Rusya ile Kızıldeniz’deki askeri üs de dahil olmak üzere askeri anlaşmayı gözden geçirme sürecinde olduğunu duyurdu.

LİBYA

-Sirt’te-Al-Jufra Operasyon Odası sözcüsü Al-Hadi Darah’a göre Hafter’in milisleri 29 Mayıs’ta Bingazi’deki Benina üssünde Suriyeli ve Sudanlı paralı askerlerin katılımıyla askeri bir geçit töreni düzenledi.

Askerî geçit töreni sırasında, bir MiG-21 askeri uçağı düştü ve pilotu öldü.

KUVEYT

7-17 Haziran tarihleri arasında Türk ve Kuveyt Özel Kuvvetleri’nin katılımıyla Türkiye’de ortak askeri tatbikat gerçekleştirilecek.

Tatbikat da iki ülke Özel kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek için eğitimlerin yapılması, karşılıklı bilgi ve tecrübenin paylaşılması bekleniyor.

Hazırlayan: Ela Türkmen

 

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close