Yunanistan ve Fransa, 18 Rafale Savaş Uçağı İçin İmzaları Atmaya Hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yunanistan ve Fransa, 18 Rafale Savaş Uçağı İçin İmzaları Atmaya Hazırlanıyor

Abone Ol 

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis bugün akşam saatlerinde Yunan Parlamentosunda süren bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada Yunanistan’ın Fransa’dan almayı planladığı 18 adet Rafale savaş uçağı için imzaları birkaç gün içerisinde atacaklarını açıkladı.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ve Fransız mevkidaşı Florence Parly bir süredir anlaşmanın imza tarihi hakkında görüşmeler gerçekleştiriyordu.

Anlaşmanın birkaç gün içerisinde bir törenle Yunanistan’da imzalanması bekleniyor. Normalde 23 Aralık’ta gerçekleşmesi beklenen imza töreninin bu tarihten birkaç gün sonra gerçekleşeceği düşünülüyor.

Fransız medyasından La Tribune’nin bugün yaptığı bir habere göre anlaşmanın bedeli toplamda 2.5 milyar euro’ya kadar çıkıyor.
Yunanistan toplamda 18 Rafale savaş uçağı alacak. Bu uçakların 12’si Fransız Hava Kuvvetlerinden ikinci el olarak alınacakken 6’sı ise yeni olacak.

Aynı anlaşmada yer alan bilgilere göre Fransa’nın Yunanistan’a yapacağı satışta Rafale savaş uçakları için verilecek olan mühimmat siparişleri arasında uzun menzilli bir seyir füzesi olan Storm Shadow/SCALP EG, gemisavar füzesi Exocet ve havadan havaya bir füze olan Meteor füzesi de yer alıyor. Mühimmatların toplam maliyeti 400 milyon euro’ya kadar çıkıyor.

İlk uçakların 2021 yılında Yunanistan’a gelmesi, kalanlarının ise 2022’ye kadar tamamen Yunanistan’a teslim edilmesi hedefleniyor.
Uçakların Yunanistan’ın en büyük hava üslerinden birisi olan Tanagra Hava Üssü’ne sevk edilmesi bekleniyor.

La Tribune’nin verdiği bir başka bilgiye göre ise anlaşmada ayrıca Yunan Hava Kuvvetlerinde bulunan 24 adet Mirage 2000-5 savaş uçağı için yaklaşık 100 milyon euro’luk yedek parça alımı da yapılacak.

18 Rafale savaş uçağı: 2 milyar Euro
Mühimmatlar: 400 milyon Euro
24 adet Mirage 2000-5 savaş uçağı için yedek parçalar: 100 milyon Euro
Yunanistan, 2021 yılında savunma için yaklaşık 5.5 milyar euro harcamayı planlıyor. Yunan hükümeti yeni fırkateynler, helikopterler, İHA’lar almak istiyor.

Aynı zamanda F-16 filosunu modernize etmeye de devam ediyorlar.
5.5 milyar euro’luk savunma harcaması 2019’a kıyasla %57’lik bir artışa işaret ediyor.
Yunanistan’ın nihai amacı 11.5 milyar euro’ya mal olacak silahlanma programı için bütçeyi düzenli olarak artırmak.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close