Yüksek Teknoloji ile "Yenilmez ABD Ordusu" İddiası - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yüksek Teknoloji ile “Yenilmez ABD Ordusu” İddiası

Abone Ol 

ABD Ordusu halihazırda etkileyici bir dizi silah kullanıyor.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Ancak ABD Ordusu Rus ve Çin ordularına karşı potansiyel çatışmalara hazırlanırken, yüksek teknoloji ürünü tanklardan füzelere kadar uzanan bir dizi yeni sistem üzerinde çalışıyor ve  21. yüzyılın yenilmez ABD ordusunu oluşturuyor.

Soğuk Savaş sırasındaki bilinen silahlar (Abrams tankları ve Apache helikopterleri vb.) ve Amerika’nın cephanesini sembolize eden bir çok silah kademeli olarak ortadan kalkacak ve bunların yerine yeni nesil silahlar gelecek.

İşte önümüzdeki yıllarda açıklanacak olan beş gelişme:

 Yeni Nesil Savaş Aracı:

1980’lerden bu yana ordunun zırh gücünün bel kemiği, M-1 Abrams tankı ve M-2 Bradley piyade savaş aracı oldu. Her iki tasarım da yıllar içinde yükseltildi ve modernize edildi.

Son yirmi yılın kontrgerilla “küçük savaşları”için bunlar yeterliydi ancak ABD, Rusya ve Çin’e karşı mekanize “büyük savaş” beklentisine yeniden odaklanırken yeterli olmayacaktı. Bu nedenle yeni tanklar için yeni bir süreç ortaya çıktı.

Ordu; Yeni Nesil Savaş Aracı programı, yeni bir ana muharebe tankı, piyade savaş aracı, silahlar ve hatta robot tanklar da dahil olmak üzere 21. yüzyılın zırh filosunu oluşturmayı hedefliyor.

Savunma endüstrisi, İsveç tasarımı CV90 piyade aracı gibi çeşitli tasarımlar yapıyor. Ancak tasarım için hangi araçlar seçilirse seçilsin, son kırk yılda teknolojide meydana gelen muazzam değişiklikleri yansıtacaktır: Tanksavar füzelerini ve hatta dronları durduran aktif koruma sistemleri bu araç sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olacak. Bu çalışmalar büyük bir hızla meyvelerini veriyor.

Kısa Menzilli Hava Savunması (MSHORAD):

 ABD Hava Kuvvetleri’nin Taliban gibi düşük teknolojili rakiplerle karşı karşıya kaldığı durumlar için yeterli savunma sistemleri mevcut.

Ancak insansız hava araçlarının çoğalması, yüksek teknolojili Rus ve Çin uçak ve helikopterlerinin tehdidi ile gökyüzünde rekabet iyice arttı. Şimdilik ordu, Stinger uçaksavar füzelerini, Stryker hafif zırhlı araca monte eden geçici bir çözüm yolu izliyor. Ancak Ordu, hedeflere füzelerden daha hızlı isabet eden ve Stryker’lara monte edilebilen enerji silahları ve lazer teknolojileri üzerindeki çalışmalarında son gelmiş durumda.

Robot tankları:

Bu ürünler bir zamanlar bilim kurgu malzemesiydi. Ancak ABD Ordusu artık “İsteğe Bağlı İnsanlı Savaş Aracı” adlı bir programa sahip. Ordu’nun halihazırda bir robot test aracı var. Fakat silahlı, uzaktan kontrol edilebilen M113 zırhlı personel taşıyıcıları güncellenmeye ve şoförsüz otonom modelleri geliştirilmeye devam ediyor.

Uzun menzilli top ve hipersonik füzeler:

Hava Kuvvetleri’nin bol miktarda hava desteğine alışkın olan ABD topçu birlikleri, Rusya’nın gerisinde kaldı. Ancak ordu şu anda, M109A6 motorlu obüsler gibi 20 mile kadar atış yapabilen büyük toplar yerine, binlerce mil fırlatabilen topları geliştirilmesi üzerine çalışmalarda sona gelmiş durumda.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close