Yerli helikopter yerli motorla uçtu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yerli helikopter yerli motorla uçtu

Abone Ol 

Yerli Genel Maksat Helikopteri GÖKBEY, yerli Turboşaft Motor TEI-TS1400 ile ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Türk savunma sanayii kritik eşiklerden birini daha başarıyla geçti. TUSAŞ tarafından üretilen GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, TEI tarafından üretilen TEI-TS1400 motoruyla ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Gelişmeyi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir sosyal medya hesaplarından duyurdu. Demir açıklamasında;

“Türk savunma sanayiinde önemli bir kilometre taşı! Aziz Milletimize de bir bayram hediyesi! Yerli ve milli ilk helikopter motorumuz TS1400, test uçuşunda ilk özgün helikopterimiz GÖKBEY’i uçurdu. Mühendislerimizin ellerine sağlık.” ifadelerini kullandı.

Yerli ve yabancı ihtiyaç sahibi kullanıcılar için GÖKBEY Helikopteri görevlerini en zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında Milli TS1400 Turboşaft Motorları ile de etkin bir şekilde icra edebilecek. 6 ton toplam kalkış ağırlığına, 12 yolcu kapasitesine, 306 km/sa azami sürate, 20.000ft servis tavanına 3,8+ saat havada kalış süresine sahip GÖKBEY, harici yakıt tankıyla yaklaşık 5 saat havada kalabiliyor ve azami 948 kilometre menzile ulaşabiliyor.

Kaynak: M5 /İHA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close