Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü: "Rusya binlerce tankını kaybetmesinin ardından eski tankları yeniden hizmete aldı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü: “Rusya binlerce tankını kaybetmesinin ardından eski tankları yeniden hizmete aldı”

Abone Ol 

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Rusya’nın Ukrayna’da 3 binden fazla tank kaybettiğini, bunun da savaş öncesi toplam stokuna eşdeğer olduğunu belirtti.

Reuters’un haberine göre, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Ukrayna’nın da Şubat 2022’deki Rus işgalinden bu yana ağır kayıplar yaşadığını söylerken, ancak Batı’nın askeri stoklarını yenilemesinin, kaliteyi artırarak stok tutmasına olanak sağladığını vurguladı.

Savunma analistleri için önemli bir araştırma aracı olan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün yıllık askeri denge raporuna göre, Rusya, geçen yıl yaklaşık bin 120 tank da dahil olmak üzere çok sayıda tank kaybettikten sonra bile savaşabilmek için Ukrayna’nın neredeyse iki katı kadar tanka sahip.

Enstitüde askeri yetenekler uzmanı olan Henry Boyd, tank değişimi olduğunda bile Rusya’nın neredeyse ‘başabaş noktası’na ulaştığını söyledi. Rusya’nın geçen yıl yaklaşık bin ila bin 500 ilave tankı hizmete soktuğu tahmin ediliyor.

Söz konusu tankların en fazla 200 tanesinin yeni üretildiğini, büyük çoğunluğunun ise güncellenmiş eski modeller olduğunu söyledi.

Raporda, “Moskova, bazen ayda 90 tanka ulaşabilen bir oranda binlerce eski tankı depodan çekerek nicelik yerine kaliteyi takas etmeyi başardı” ifadeleri yer aldı.

Rus stokları, Moskova’nın yaklaşık 3 yıl daha ağır kayıplara katlanmasına ve yeni ekipman üretme kabiliyeti ne olursa olsun, daha düşük teknik standartlara sahip olsa bile tankları yenilemesine olanak tanıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close