Türk savunma sanayiinden Endonezya'ya büyük ihracat başarısı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Türk savunma sanayiinden Endonezya’ya büyük ihracat başarısı

Abone Ol 

Güneydoğu Asya’nın en büyük savunma fuarı Indo Defence Expo & Forum 2022 başladı. Türk savunma sanayii imzaladığı kritik ihracat sözleşmeleri ile fuara damga vurdu.

Türkiye, Indo Defence 2022’ye en yoğun katılım sağlayan ülke oldu. Onlarca Türk firmasının katıldığı fuarda; zırhlı araçlar, insansız hava araçları, anti drone sistemleri, roket ve füze sistemleri, lojistik destek sistemleri ve elektro optik sistemler dahil pek çok ürün tanıtıldı. Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk firmalarının stantlarını tek tek beraber gezdi.

Fuarın ilk gününden de pek çok ihracat sözleşmesine imza atıldı. Atılan imzalar şu şekilde;

-Boğaziçi Savunma tarafından üretilecek Anti Drone Sistemleri

-Endonezya Deniz Kuvvetleri envanterindeki çeşitli tipteki gemiler için HAVELSAN üretimi ADVENT Savaş Yönetim Sistemi

-TAİS tarafından üretilecek 2 adet 65 metrelik hücumbot

-Çeşitli roket ve füze sistemleri

Fuar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Endonezya Savunma Bakanlığı ve şahsen Bakanın Türk savunma sanayisine ve bizlere büyük bir ilgisi var. Bunun için de teşekkür ediyoruz. Sayın Bakan 3 yıl içinde Türkiye’ye 6-7 kere geldi. Bu da bir anlamda iadeyi ziyaretimiz oldu. Bundan da çok memnun kalındığını görüyoruz. Her adım bir sonrakini getirecek ve davet edecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close