Türk Deniz Kuvvetleri Lazer Elektronik Taarruz yeteneğine kavuştu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Türk Deniz Kuvvetleri Lazer Elektronik Taarruz yeteneğine kavuştu

Abone Ol 

Türk Deniz Kuvvetleri, tarihinde ilk kez Lazer Elektronik Taarruz Sistemi envanterine kattı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından paylaşılan bilgiye göre Elektro-Optik başlıklı gemisavar füzelerinin fonksiyonel imhası amacıyla geliştirilen ve TSK’daki ilk Lazer Elektronik Taarruz Sistemi (LETS) olma özelliğini taşıyan GABYA-LETS, NAZAR Projesi kapsamında TCG GÖKOVA fırkateynine entegre edilerek envantere kazandırıldı. Böylece bir gemi platformuna LETS entegrasyonu yapılarak sadece TSK değil, dünya orduları içinde ilklerden biri yaşandı.

GABYA-LETS

NAZAR Projesi ve Türk Deniz Kuvvetlerinin LETS Çalışmaları

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) bünyesinde Kasım 2007 tarihinde Lazer
ile Parıltı Tespit Sistemi (LAPTES) modeli oluşturularak, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında ilk kez lazer ile elektro-optik sensör tespit etme çalışmaları başladı. Söz konusu çalışmayı lazer tabanlı bir sistem ile ilk defa keskin nişancı dürbünü tespiti, ilk defa denizaltı periskop tespiti, ilk LAPTES prototip üretimi çalışmaları takip etti.

3 Ekim 2012 tarihinde ilk defa Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterde yer alan bir gemisavar füzesine lazer ET denemesi icra edildi. Lazer tabanlı bir ET Sisteminin EO  Güdümlü Mermilere Karşı Savunma (GMKS) maksadıyla kullanılmasına yönelik kavramsal ispatın ARMERKOM tarafından yapılmasının akabinde  lazer tabanlı bir ET sisteminin Deniz Kuvvetlerinin muharip unsurlara kazandırılması kapsamında SSB/Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 4 Nisan 2016 tarihinde Meteksan Savunma ana yüklenicilğinde bir geliştirme projesi olarak NAZAR Projesi başlatıldı. 2021 yılına gelindiğinde de proje kapsamında geliştirilen GABYA-LETS, TCG Gökova fırkateyinine entegre edilerek kullanıma alındı.

NAZAR Projesi’nin 1. Fazı kapsamında geliştirilen NAZAR Kara Sistemi, ilk kez IDEF 2021 Fuarı’nda Meteksan Savunma standında sergilenmişti. Kara sisteminin akabinde ürünün deniz platformlarına uygun boyutlardaki versiyonu için çalışmalara geçileceği belirtilmişti. GABYA LETS’in projedeki hangi aşama ürünü olduğu ile ilgili henüz elimizde net bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak: M5 / Türk Deniz Kuvvetleri

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close