Toplumsal Müdahale Araçları: TOMA'LAR - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Toplumsal Müdahale Araçları: TOMA’LAR

Abone Ol 

İzinsiz gerçekleşen gösterilere müdahale için emniyet güçleri tarafından Toplumsal Müdahale Araçları (TOMA) sık sık kullanılıyor.

TOMA’lar ayrıca yangın söndürme, sokak temizliği gibi görevleri de nadir de olsa yerine getiriyor. Ülkemizdeki yerli kara aracı üreticilerinden pek çoğunun ürettiği TOMA mevcut.

İnceleyeceğimiz ilk ürün NUROL MAKİNA üretimi EJDER TOMA.

Firma tarafından toplumsal olaylara süratli ve etkin müdahale amacıyla ürün geliştirildi. Askeri şase üzerine konuşlanan EJDER TOMA, 4×4 tipte.

5000 litre su taşıyabilen araç bu suyu, NUROL MAKİNA’nın özgün üretimi su topu sayesinde yatayda 360 derece, dikey de -15 ile 60 derece arasında değişen açılarla 60 metre mesafeye kadar  püskürtebiliyor. Kullanıcı isteğine göre püskürtmeyi kısa, uzun ve süreli atış olmak üzere üç farklı şekilde yapabiliyor.

Araç ayrıca boya, gaz ve köpük ile de donatılabiliyor. BR6 koruma seviyesine sahip araç, balistik cam koruma, ön cam kafes koruma, balistik kabin koruma gibi özelliklere de haiz.

NUROL MAKİNA, geçtiğimiz yıl Kuveyt ve Senegal’den sonra Şili’ye  12 adet YALÇIN TOMA’yı ihraç etti.

Diğer TOMA üretici yerli firma KATMERCİLER.

Firma tarafından üretilen TOMA 4×4 yine tipinde. EJDER TOMA gibi 5000 litre su hacmine sahip araç KATMERCİLER’in özgün üretimi pompa ile püskürtülüyor. Araç, EJDER TOMA’da olduğu gibi boya, gaz ve köpük ile donatılabiliyor.

Araç, BR6 koruma seviyesine sahip.

Araç, Türk Polisi tarafından yoğun şekilde kullanılıyor.

Bir diğer TOMA üreticisi firma BMC.

Firma tarafından üretilen TOMA, bilgisayar kontrollü operatör sistemi, 6 silindirli turbo dizel motoru, klima kalorifer sistemi, yanmaya ve darbeye dayanıklı bağlantı sistemleri, bağımsız kabin ısıtıcısı, patlak yol gider lastik gibi özelliklere sahip.

BMC TOMA’da diğer TOMA’lar ile aynı su hacmine sahip.

OTOKAR üretimi TOMA’da mevcut olup detay özellikleri bulunmuyor lakin araçların benzerliği sebebiyle özelliklerinin diğer araçlarla bire bir olması kuvvetle muhtemel.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close