Tank ve zırhlı araçlara, nehir ve akarsuları geçtiren milli ürünler: SAMUR ve KUNDUZ - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Tank ve zırhlı araçlara, nehir ve akarsuları geçtiren milli ürünler: SAMUR ve KUNDUZ

Abone Ol 

Zırhlı araçların nehir ve akarsular gibi yerlerden geçebilmelerini sağlamak için seyyar yüzücü hücum köprülerine ve amfibi zırhlı iş makinalarına  ihtiyaç duyuluyor.

Bu kapsamda FNSS tarafında üretilen milli ürünler TSK tarafından başarıyla kullanılıyor.

Yer verdiğimiz ilk ürün SAMUR. 30 Ocak 2007 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ile FNSS arasında 52 adet SAMUR seyyar yüzücü hücum köprüsünü içeren 130.8 milyon dolarlık sözleşme ile proje hayata geçti.
SAMUR, nehir ve akarsular gibi sulu açıklıklardan TSK birliklerinin geçmesini sağlayan bir nakliye takımı ve  köprü sistemi.

Taktik tekerlekli araç üzerinde hareket eden SAMUR, suda açılarak köprü haline gelmektedir. Zırhlı araçlardan tanklara kadar pek çok unsur SAMUR ve SAMUR takımlarıyla taşınabiliyor.

SAMUR hem karada hem de suda hareket edebiliyor. Karada 50km/sa azami hıza ulaşana raç suda 10km/sa hızla hareket ediyor. İki adet pompa jetinin sağladığı güçle suda 360 derece hareket eden SAMUR, 2.5 m/s’ye kadar akıntılı sularda harekat icra edebiliyor.

12 adet SAMUR yan yana gelince 150 metrelik bir köprü oluşturabiliyor. Oldukça hızlı açılıp kapanan araçlar 150 metrelik köprüyü yaklaşık 25 dakikada oluşturabiliyor. SAMUR, ayrıca balistik korumaya da sahip.

SAMUR’un Güney Kore ordusuna ihracı için çalışmalar devam ediyor.

Diğer ürün ise zırhlı amfibi iş makinası KUNDUZ. Amfibi araçların suya girebilmeleri için kıyı özelliklerinin (eğim, genişlik, toprak sertliği, yüzey düzgünlüğü) uygun hale getirilmesi gereklidir.


Bu amaçla kullanılabilen standart askeri iş makinaları bulunmakla beraber, bu araçların yüzme imkân ve kabiliyeti olmadığından en büyük dezavantajları, karşı kıyının da aynı şekilde hazırlanması gereksinimini sağlayamamalarıdır.

Bu nedenle, bu araçların nehrin diğer tarafına nakliyesi zaruridir. Bu kapsamda geliştirilen KUNDUZ, zırhlı, paletli, bir operatör ile bir mürettebat tarafından kullanılan ve küreme, düzleme, taşıma ve kazma görevlerini yerine getirebilen amfibi bir araç.

TSK’nın tatbikatlarında kendini ispatlayan KUNDUZ, yakında Filipinler’e ihraç edilecek

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close