T929 ATAK-II'nin ilk motorları teslim alındı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

T929 ATAK-II’nin ilk motorları teslim alındı

Abone Ol 

Ukrayna, T929 ATAK-II Ağır Sınıf Taarruz Helikopterlerinde kullanılacak ilk iki motoru teslim etti.

TUSAŞ, 2023 hedefleri doğrultusunda projelerini bir bir hayata geçiriyor. 2023 hedeflerinden biri olan T929 ATAK-II Ağır Sınıf Taarruz Helikopterinin ilk uçuşunu yapması hedefi de yakında gerçekleştirilecek. Bu kapsamda helikoptere güç verecek Ukrayna üretimi iki adet TV3-117VMA-SBM1V-01T Turboşaft Motoru, Ocak ayı sonunda TUSAŞ’a teslim edildi. Motorların mart ayı içerisinde helikoptere entegrasyonunun tamamlanması, akabinde de yer testlerine başlanması hedefleniyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın TUSAŞ’ı ziyaretinde görülen T929 ATAK-II’nin üretilen ilk parçaları / Ağustos 2022

T929 ATAK-II

T929 ATAK-II Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri projesi, T129 ATAK ve T625 GÖKBEY Projeleri kapsamında kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde başladı.

Proje kapsamında ortaya çıkacak helikopter; artırılmış faydalı yük ve mühimmat kapasitesi (lançerler hariç 1200kg), modern aviyonik sistemler, düşürülmüş lojistik maliyet ve yüksek performans hedefleri doğrultusunda tamamen yerli ve milli kabiliyetler ile tasarlandı. İlk olarak Kara Havacılık Komutanlığı bünyesinde hizmet vermesi planlanan helikopterin ilerleyen dönemde deniz varyantının üretilerek TCG ANADOLU LHD gibi platformlarda kullanılmak üzere Deniz kuvvetleri Komutanlığına da hizmet vermesi bekleniyor.

Kaynak: TUSAŞ Dergi / M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close