M5 Dergi

SUNGUR’dan SİPER’e milli hava savunma füze sistemleri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eksikliğini hissettiği en önemli unsurların başında şüphesiz hava savunma sistemleri geliyor.

Bu eksikliği kapatmak için geçmişte ve yakın zaman diliminde yurtdışından alımlar yapılmış olsa da başta Türkiye’nin coğrafi büyüklüğü, alınan sistemlerden bazılarının eskimeye başlaması ve tam efektif kullanım için milli sistemlere ihtiyaç hayati boyutta.

On yılı aşkın bir süredir ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE başta olmak üzere pek çok yerli firmanın bir araya gelmesiyle birçok milli ürün ortaya çıktı ve bazıları TSK envanterine girdi.  Üretilen milli hava savunma füze sistemlerini tamamını sizler için listeledik.

SUNGUR

ROKETSAN tarafından geliştirilen SUNGUR, Türkiye’nin ilk yerli omuzdan atılabilir hava savunma füzesi (MANPADS). 8 km azami etkili menzili olan SUNGUR, azami 4 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabiliyor. Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olan SUNGUR bu sayede hedefleri çok yüksek hassasiyetle vurabiliyor. SUNGUR, halihazırda TSK envanterinde bulunan FIM-92C Stinger füzelerinden çok daha gelişmiş.


HİSAR-A+

ASELSAN ve ROKETSAN  işbirliğiyle ortaya çıkan HİSAR-A+, alçak irtifa bir hava savunma füze sistemi. Azami etkili önleme menzili 15+km olan HİSAR-A+’nın irtifası ise 8+km. Füze, Ara safhada ataletsel navigasyon ve veri bağı, son safhada ise Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) ile hedefleri yüksek hassasiyetle vurabiliyor. HİSAR-A+’nın hem sistemlerin tek araç toplandığı K/M Otonom hem de ayrı ayrı olduğu normal versiyonu bulunuyor. HİSAR-A+, TSK envanterinde başarıyla görev yapıyor.

HİSAR-O+

HİSAR-O+’da yine ASELSAN ve ROKETSAN  işbirliğiyle ortaya çıkan bir ürün. Azami etkili önleme menzili 25+km olan HİSAR-O+’nın irtifası ise 10++km. Füze, Ara safhada ataletsel navigasyon ve veri bağı, son safhada ise Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) ile hedefleri yüksek hassasiyetle vurabiliyor. HİSAR-O+’nın çok yakında bir zamanda TSK’ya teslim edilmesi bekleniyor.

HİSAR-RF

HİSAR-RF, arayıcı başlık olarak IIR yerine RF başlığın kullanıldığı bir füze. HİSAR-RF’nin azami 40km önleme menzilinin olacağı değerlendiriliyor. Test atışları başlayan HİSAR-RF’nin 2022 içerisinde envantere alınması beklenmekte. HİSAR-RF, A+ ve O+ füzeleri gibi HİSAR Füze Fırlatma Araçlarından atılabilmekte. HİSAR-RF’nin ilk İ sınıfı fırkateyn olan İSTANBUL’da da MİDAS’tan kullanılacağı tahmin ediliyor.

G-40

G-40, TÜBİTAK SAGE’nin GÖKDOĞAN füzesi üzerine gerçekleştirdiği çalışmalardan sonra kendi kaynaklarıyla ortaya çıkardığı bir ürün. Füze ile ilgili pek detay olmasa da 40km menzile sahip olacağı belirtiliyor. TÜBİKSA SAGE, hem BOZDOĞAN’ı hem GÖKDOĞAN’ı hava savunma füzesi de haline getirip G-40’ı da ekleyerek EDAS sistemiyle Türk Deniz Kuvvetleri’ne bir paket olarak sunmak istiyor.

LEVENT

LEVENT, ROKETSAN’ın SUNGUR hava savunma füzesi üzerinden savaş gemileri için geliştirdiği yakın mesafe hava savunma füze sistemi. LEVENT, tasarım olarak Tük Donanması’nda MİLGEM ADA sınıfı korvetlerde kullanılan RAM yakın hava savunma füze sistemine benziyor. 21 hücreye sahip olacak LEVENT’in IIR başlığa sahip olması bekleniyor. Füzenin bir üst versiyonunda ise IIR başlık ile beraber pasif RF arayıcıya sahip olması hedefleniyor. Sistemi 10-13km arası önleme menziline sahip olması beklenmekte.

GÖKDENİZ-ER

GÖKDENİZ-ER, ASELSAN’ın gemiler için geliştirdiği SeaRAM muadili denebilecek bir ürün. Füze olarak TÜBİTAK-SAGE’nin BOZDOĞAN üzerinden geliştireceği füzeyi kullanacağı söylense de ürün ile ilgili detay bilgi bulunmamakta.

SİPER

ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE işbirliğiyle ortaya çıkan SİPER, halihazırda Türkiye’nin en uzun menzili milli hava savunma füze sistemi olma ünvanına sahip. HİSAR-RF üzerinden geliştirilen ve yine RF başlığa sahip olan SİPER’in ilk versiyonunun 70+km menzile sahip olması bekleniyor. Diğer HİSAR füzeleri gibi çift darbeli motora sahip olan SİPER, boostera da sahip olması ile çok daha uzun menzil ve irtifalara ulaşabilecek. S-400 sistemi  9M96E2, 48N6E, 40N6E gibi pek çok farklı füzeyi fırlatıyor. SİPER sistemi de farklı irtifa, menzil ve güdüme sahip farklı füzelere sahip olacak.