SU-35 savaş uçaklarının öne çıkan özellikleri - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

SU-35 savaş uçaklarının öne çıkan özellikleri

Abone Ol 

Rusya’nın Sukhoi şirketi tarafından üretilen 4++ nesil SU-35 savaş uçakları, çok amaçlı olarak kullanılabiliyor. Çift motora sahip uçaklar oldukça yüksek manevra gücüne sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Gövde uzunluğu 22 metreyi, yüksekliği 6 metreyi bulan Su-35’ler, yaklaşık 11 bin metre (36 bin fit) yükseklikte saatte 2 bin 800 kilometre hıza ulaşabiliyor. Bu özelliğiyle saatte bin 900 kilometre hıza sahip F-35’lerden daha üstün olduğu değerlendiriliyor.

Tek depoyla 3 bin 600 kilometre

Tek depoyla 3 bin 600 kilometre yol alabilmesi ise Su-35’in dikkat çeken bir başka özelliği, havada yakıt ikmali yapabilen bu uçaklar, eğer ek depoya sahipse bu mesafeyi 4 bin 500 kilometreye çıkarabiliyor.

Su-35’lerin tek depoyla bu kadar uzun mesafeyi kat edebilmesi, uzak hedeflerin vurulması açısından oldukça önemli görülüyor.

Silah kapasitesi

Su-35 savaş uçakları, Gryazev-Shipunov (GSH-30-1) tipi makineli top taşıyabiliyor. Bununla birlikte 12 füze taşıma eklentisi bulunuyor. Bu eklentilerin ikisi kanatlarda, 6’sı kanatların altında, 4’ü ise uçağın gövdesinin altında yer alıyor. Eklentilere havadan havaya ve havadan karaya güdümlü füzelerin yanı sıra, zırhlı gemilere karşı etkili füzeler de takılabiliyor.

Sukhoi şirketi, Su-35’leri kısa, orta ve uzun menzilli güdümlü füzelerle ve kara, hava ve denizdeki hedefleri başarılı bir şekilde tespit eden radarlarla da donattı.

Su-35’lerin uzun mesafelere yakıt sorun yaşamadan ulaşabilmesi ve havadan havaya füzelere sahip olması ise bu uçaklara muhtemel bir hava savaşında üstünlük sağlıyor.

Kaynak: Defensearabia.com

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close