Slovenya IRIS-T SLM hava savunma sistemi için Almanya ile anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Slovenya IRIS-T SLM hava savunma sistemi için Almanya ile anlaşma imzaladı

Abone Ol 

Slovenya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Slovenya, Alman üretimi IRIS-T SLM hava savunma sistemini satın almak üzere Alman Savunma Bakanlığı ile bir anlaşma imzaladı.

Slovenya’nın Almanya tarafından Ekim 2022’de başlatılan ve şu anda 19 ülkenin dahil olduğu “Avrupa Gökyüzü Kalkanı” girişimine katılımıştı.

Ağustos ayında Slovenya, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi Mutabakat Muhtırası resmileştirilerek hava savunma sistemlerinin ortak tedariki için zemin hazırlandı. Slovenya’nın 6 Aralık’ta Almanya ile imzaladığı son anlaşma da bu girişimle uyumludur.

Sloven gazetesi olan Delo, anlaşmanın yaklaşık 200 milyon Avro değerinde iki IRIS-T sistemini içerdiğini bildirdi.

IRIS-T sistemleri, 40 kilometreye kadar menzile sahip, 20.000 metreye kadar ulaşan irtifalarda hava tehditlerini hedef alabilen karadan havaya türevleri temsil ediyor.

IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi

IRIS-T SLM hava savunma sistemi IRIS-T havadan havaya füzesinin yerden atılacak şekilde büyütülmüş ve modifiye edilmiş halidir ve 40 kilometre menzilde ve 20 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabilmektedir.

IRIS-T SLM hava savunma sisteminin füzeleri aktif radar arayıcı başlığa ve ara safha veribağı güdümüne sahipler ve 250km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından hedeflendiriliyorlar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close