Şimdiye Kadar Yapılmış En Gelişmiş F-15 Eagle Savaş Uçağını Uçurmak Nasıl Bir Duygu? - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Şimdiye Kadar Yapılmış En Gelişmiş F-15 Eagle Savaş Uçağını Uçurmak Nasıl Bir Duygu?

Abone Ol 

2021’de teslimatlarına başlanacak ve ABD Hava Kuvvetlerinin yeni F-15EX’inin geliştirilmesine yardımcı olacak Katar F-15QA denemelerine katılan bir test pilotunun görüşleri.

Boeing, Katar Emirlik Hava Kuvvetleri için sipariş edilen F-15’in en son varyantı için yoğun bir uçuş testi dönemi geçiriyor. F-15QA, Suudi Arabistan için geliştirilmiş F-15SA üzerine inşa edilen, Eagle’ın bugüne kadarki en modern modeli. Katar, diğer iyileştirmelerin yanı sıra, yeni geliştirilen Geniş Alan Göstergeli Gelişmiş Kokpit Sistemine sahip ilk ürün olan  F-15QA’dan 36 adet sipariş etti. 

F-15QA, ABD Hava Kuvvetlerinin yeni F-15EX’inin temel alacağı varyant. Boeing, F-15QA’nın ilk uçuşunun 14 Nisan 2020’de St. Louis, Missouri’deki Lambert Uluslararası Havaalanı’nda gerçekleştiğini duyurmuştu. Üç F-15QA şu anda Boeing’in uçuş testi programında ve ikisi Kasım ayında yoğun testler için Kaliforniya’daki Palmdale’deki Air Force Plant 42’ye (uçak üretim tesisi) gönderildi. Deneyimin nasıl bir his olduğu hakkında uçağı test eden Boeing’in Baş Test Pilotu Matt “Phatt” Giese, The War Zone’a özel açıklamalarda bulundu.

Cenneteydim

Giese: “Uçağın performansı eski F-15’lere kıyasla neredeyse tüm alanlarda çok daha iyi. Testlerden bazıları sakıncalı veya herhangi bir yapısal hasara neden olabilecek, herhangi bir titreşim olup olmayacağını belirlemek için uçağı çok yüksek hızlarda ve değişen irtifalarda salladığınız kanat sarsıntısını içeriyordu. Uçağın sadece iyi bir yüksek irtifa uçağı ve hızlı bir savaşçı olmadığını, aynı zamanda pilotun sert bir şekilde dönmesi ve bir şeye işaret etmesi gerektiğinde yavaş uçabildiğini göstermek için gürültü ve titreşim testleri ve yüksek saldırı açısı çalışması yaptık. Yepyeni, temiz bir sayfa tasarımı gibiydi.

Bir test pilotu olarak güvenilirlik açısından cennetteydim, iki uçuş kontrol bilgisayarınız var ve her birinde iki kanal ve ayrıca uçuş kontrol yüzeylerinin her birine dörtlü giriş var. Uçuş kontrol bilgisayarlarından dengeleyicilere kadar dört yedekli uçuş kontrol sistemi, çok yüksek düzeyde güvenilirlik sağlıyor. Uçuş kontrol sorunları için arızalar arasındaki ortalama süre önemli ölçüde yükseldi. Kişisel olarak 6 yıldan fazladır uçuş testlerinde yer alan biri olarak söyleyebilirim ki, yeni dijital uçuş kontrol sisteminde yaptığım uçuşlarda uçuş kontrolleri için hiç yer iptalim olmadı.

Performans

Performans alanında, F-15 her zaman yüksek ve hızlı gitme konusunda harikaydı – Mach 2.5’e çıkan tek jet biziz – ama aynı zamanda düşmanla kavgaya girmeniz gerekiyorsa F-15 gerçekten iyi bir düşük hız, yüksek hücüm açısı savaşçısı.

Kask ve Güvenilirlik

Kaska entegreli görüntü sayesinde bir saldırıyı gerçekleştirmek için düşmanı işaret etme gerekliliği daha az, ancak dönmeniz gerekirse, gelişmiş F-15’in inanılmaz bir kabiliyeti var. Test programı boyunca bu jeti döndürmeye çalıştım ve platformda yüksek yanal asimetri olmasına rağmen başarısız oldum. Çok istikrarlı, emniyetli, güvenilir bir uçuş kontrol sistemi var.

Kokpit

Yeni kokpit düzeninin en temel özelliği, tamamen camdan oluşan yeni Geniş Alan Gösterge Sistemi (Large Area Display, LAD). Burada test ettiğimiz şeylerden birisi de Raytheon AN/APG-82(v)1 Aktif Faz Dizinli Radarı (AESA) ve uçağın kalbi olan ADCP II görev bilgisayarıyla, Geniş Alan Gösterge Sistemi (Large Area Display, LAD) arasındaki uyum. Ben bu ekrana F-15’teki iPad’im demeyi tercih ediyorum. Her iki kokpit de tamamı cam olan 10×19 inç bir ekran ve kızılötesi [IR] dokunmatik ekrana sahip. Her ikisi de kokpite göre yapılandırılabilir, bu nedenle silah sistemleri sorumlumuz ekranı kişisel tercihlere göre ekranımı nasıl kurduğuma göre, benim tercihlerime göre farklı bir şekilde ayarlayabilir.

Elimizde birkaç farklı pencere formatı var ve bunlar belirli görevin değişkenleriyle eşleşebilir. Sekiz pencereli bir ekranda ya da beş pencereli bir ekranda olduğum bir zaman olabilir veya biraz hassas hedefleme yapıp yapmadığımı kontrol etmek için iki dev 9×9 pencereyi önüme getirebilirim. Çok hızlı bir şekilde değiştirilebilir. Uçuş testinde farkına vardığımız şey, ekranın çok yüksek çözünürlüklü renkli görüntü kalitesinin çok hassas hedeflemeye, sensörlerin izlenmesine ve görev yönetimine izin vermesi.” “Diğer platformlardan aldığımız birçok dersi burada uyguladık ve bunları bu LAD teknolojisine dahil ettik. Ekranı çıplak veya eldivenli parmağınızla değiştirebilir veya dokunarak ve hareket ettirerek tek tek pencereleri hareket ettirebiliyorsunuz.

İlginç Nokta

Zaman geçtikçe başüstü göstergesinin (Head Up Display-HUD) giderek daha az kullanıldığını öğrendik- özellikle de taktiksel şeyler için- çünkü kaska entegre edilmiş ekranlarımız sayesinde gözleri kokpitten ayırabilme ve tüm bu verileri Dijital Kaska Monteli Görüntü ve Haberleşme Sistemi (D-JHMCS) ile görüntüleme imkanına sahibiz. Bu şimdilik bir temel, bu nedenle gelecekteki varyantlarda- F-15EX dahil olmak üzere- bu alçak profilli HUD özelliği de bulunacaktır.”Giese: “’Katar jetlerine odaklanmak büyük bir çaba gerektiriyor ancak burada yaptığımız her şey F-15EX’e yarayacak.”Boeing, gelecek yıl yapılacak teslimatlar için F-15QA doğrulama testlerini zamanında tamamlamayı planlıyor. Uçuş testi ekibi daha sonra F-15EX doğrulama testine geçecek.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close