Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank'tan MKEK açıklaması - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan MKEK açıklaması

Abone Ol 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hassas Güdüm Kiti-82 Teslimat Töreni’nde MKEK’deki yapılanma hakkında konuştu.

Bakan Varank konuşmasında şunları kaydetti:

“Mecliste görüşülecek kanun teklifine göre MKEK özelleştirilmeyecek, aksine kamu hüviyetini kanunla korumaya devam edecek. MKEK, sermayesi Hazinede, yönetimi, hak ve yetkileri Milli Savunma Bakanlığında olan özel hukuk hükümlerine tabi bir kamu anonim şirketine dönüşecek. Çalışanlarının hakları ise sonuna kadar korunacak. Birçok yapısal probleme rağmen MKEK son yıllarda büyük atılımlara imza attı. Kamu şirketi vasfıyla daha verimli, çok daha rekabetçi bir hal alarak hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücüne güç katacak hem de ihracatımıza büyük katkılar sağlayacak. Nasıl ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN gibi çok daha hızlı hareket edebilen şirketler varsa MKEK de bunlardan birine dönüşecek.”

Varank, dönüşen dünyada rekabetçi olabilmek için özel sektör mantığının kurumlara getirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, MKEK’nin yaşayacağı dönüşümün de hayırlı olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close